Sesterské lode Olympic, Titanic a Britannic spája aj osoba Violet Jessopovej. Táto stevardka bola na palube všetkých troch parníkov pri vážnych nehodách a katastrofách, ktoré ich postihli. „Slečna Nepotopiteľná“ však všetky havárie prežila a zomrela až vo veku 83 rokov.

violet jessop - Slečna Nepotopiteľná prežila aj koniec Titanicu
Violet Constance Jessopová prežila tri námorné katastrofy.

Violet Constance Jessopová sa narodila 2. októbra 1887 v Argentíne, kam jej rodičia emigrovali z Írska. Mala osem mladších súrodencov, tri z nich zomreli ako deti. Keď rakovina rodine vzala otca, mama sa so šiestimi deťmi vrátila do Británie. Znovu sa vydala a pracovala ako stevardka na lodiach spoločnosti Royal Mail Line. Violet bola v tom čase v kláštornej škole. Pre zdravotné problémy sa však matka musela práce vzdať a Violet pokračovala v jej šľapajach. Najprv sa plavila na lodi Orinoco spoločnosti Royal Mail Line, potom prešla k White Star Line a 14. júna 1911 nastúpila ako 23-ročná na Olympic. Pracovala 17 hodín denne a dostávala plat 2 libry a 10 šilingov mesačne. Na Olympicu zažila prvú nehodu, keď sa parník 20. septembra 1911 zrazil s krížnikom HMS Hawke.

Potom dostala šancu pracovať na Titanicu. Na jeho palubu nastúpila 10. apríla 1912. Už o päť dní luxusná loď klesla na dno. Violet Jessopovej sa ušlo miesto v záchrannom člne – jeden z dôstojníkov ju tam posadil, aby cestujúcim predviedla, že je to bezpečné. Keď už čln spúšťali na vodu, dôstojník jej podal malé bábätko, aby sa oň postarala. Po ôsmich hodinách pasažierov z člna vylovila Carpathia. Tam k nej priskočila neznáma žena, bez jediného slova jej bábätko vytrhla z rúk a zmizla.

Počas prvej svetovej vojny slúžila v britskom Červenom kríži. Plavila sa na nemocničnej lodi Britannic, ktorá 21. novembra 1916 v Egejskom mori narazila na mínu a rýchlo sa potopila. Zahynulo 30 ľudí, ktorí sa predčasne spustili v člnoch na vodu a vtiahla ich lodná skrutka. Aj Violet bola v jednom z týchto člnov. Aby unikla lodnej skrutke, skočila z člna do vody. Pritom si silno udrela hlavu o trup lode, ale jej husté ryšavo-hnedé vlasy náraz stlmili. Až po rokoch, keď sa sťažovala na silné bolesti hlavy, jej lekár zistil, že vtedy utrpela fraktúru lebky.

Po vojne pracovala pre White Star Line a v rokoch 1920 až 1925 sa opäť plavila na Olympicu. V októbri 1923 si vzala kolegu, o 10 rokov staršieho stevarda z Olympicu Johna Jamesa Lewisa. Manželstvo však nebolo šťastné a po pol roku sa rozpadlo. Violet ho dokonca nespomenula ani vo svojich memoároch. Lewis ostal na Olympicu, ona zmenila zamestnávateľa a pre spoločnosť Red Star Line pracovala na plavbách okolo sveta. Na konci kariéry sa vrátila k svojmu prvému zamestnávateľovi – Royal Mail. V roku 1950 ako 63-ročná odišla do dôchodku a na vidieku chovala sliepky. Niekoľkokrát sa ešte objavila na verejnosti pri spomienkach na Titanic a 5. mája 1971 zomrela na zlyhanie srdca.

Jej prítomnosť pri všetkých katastrofách by sa mohla zdať ako príliš veľká náhoda, vysvetlenie je však jednoduché. Sesterské lode mali rovnaký dizajn a keď sa Violet vyznala v podpalubí jednej, vyznala sa aj v ďalších. Bolo preto len logické, že keď sa taká možnosť naskytla, takto vyškoleného človeka – v tomto prípade Violet Jessopovú – umiestnili počas vojny na Britannic..

Literatúra

http://www.titanic-whitestarships.com/MGY_Jessop.htm

http://www.encyclopedia-titanica.org/titanic-survivor/violet-constance-jessop.html

http://www.encyclopedia-titanica.org/violets-barren-white-star-wedding.html

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Baric Miroslav - Slečna Nepotopiteľná prežila aj koniec Titanicu

Absolvent žurnalistiky a pedagogiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako redaktor zahraničných oddelení v agentúre SITA a v denníkoch Národná Obroda, Plus Jeden Deň a Nový Čas. Zaujíma sa o vojenskú techniku a o históriu druhej svetovej vojny. Publikoval aj v časopisoch Obrana a Hobby Historie.