Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 2.4.1982

V tento deň roku 1982 začala vojna o Falklandy

Vojna bola výsledkom dlhodobého sporu medzi Spojeným kráľovstvom a Argentínou o územie Falklandských ostrovov (Argentínčanmi označovaných ako Malvíny). Jedná sa o hornaté ostrovy v Južnom Atlantiku, asi 480 km od Argentínskeho pobrežia.

V roku 1976 sa v Argentíne dostala k moci vojenská junta, ktorá krajinu postupne priviedla do rozsiahlej ekonomickej krízy, čo viedlo začiatkom roku 1981 k veľkým občianskym nepokojom. V decembri 1981 sa dostala k moci nová junta pod vedením generála Leopolda Galtieriho, brigadiera Basilia Lami Doza a admirála Jorge Anaya. Anaya bol dlhodobým zástancom riešenia sporu so Spojeným kráľovstvom o Falklandy vojenským zásahom. Galtieriho vláda dúfala, že pomocou vojnových operácií odvráti pozornosť obyvateľstva od chronických hospodárskych problémov krajiny a  porušovania ľudských práv.

Argentínsky útok mal krycí názov operácia Rosario. 2. apríla 1982 sa argentínskym špeciálnym jednotkám podarilo bez väčšieho odporu dobyť hlavné mesto Falklánd Stanley a odzbrojiť miestnu posádku. Miestna posádka tvorená britskou námornou pechotou kládla iba formálny odpor. Argentínske jednotky pri tom mali za úlohu obsadiť hlavné mesto bez toho, aby spôsobili britskej jednotke straty na životoch.
Spojené kráľovstvo, na čele s premiérkou Margaret Thatcherovou, následne odpovedalo vojensky aj diplomaticky. Po dohode s Európskym spoločenstvom uvalili európske krajiny na Argentínu ekonomické sankcie. Inváziu na Falklandy odsúdila aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá požiadala Argentínu nech svoje vojská stiahne. Konanie Argentíny podporovala ale napr. väčšina juhoamerických krajín s výnimkou Čile, ktoré malo tiež územné spory v oblasti ostrova Beagle Channel. Toto bol jeden z významných faktorov, ktorý ovplyvnil priebeh vojenských operácií, pretože Argentínčania z dôvodu neistoty ponechali väčšinu svojich elitné jednotky na hraniciach s Čile.
6. apríla bol na zasadaní britskej vlády zložený vojnový kabinet, ktorý mal každý deň dozerať na vedenie bojových operácií. Už 4. apríla bola do oblasti vyslaná britská atómová ponorka HMS Conqueror a nasledovali ju lietadlové lode HMS Invincible a HMS Hermes. Následne boli do oblasti vyslané dopravné lode vezúce na palube 3. brigádu Commandos, 2. a 5. pechotnú brigádu. Celá britská flotila zahŕňala 127 lodí (47 vojenských lodí, 22 podporných plavidiel a 62 obchodných dopravných lodí).  Britské jednotky o sile asi 4000 mužov sa na Falklandoch vylodili 21. mája v oblasti zátoky San Carlos na ostrove East Falkland. Na britské jednotky viackrát zaútočili nízko letiace argentínske lietadlá. Briti postupovali do vnútra ostrova a 27. až 28. mája obsadili letisko Goose Green.
Začiatkom júna sa vylodilo ďalších 5000 britských vojakov z 5. pechotnej brigády a v nasledujúcich dňoch postupne zatlačili Argentínčanov k hlavnému mestu Stanley. Boje o hlavné mesto trvali od 11. do 14. júna. Bojové operácie sa skončili kapituláciou argentínskych síl 14. júna 1982.