Moderní nástupcovia Indiana Jonesa môžu urobiť veľké objavy aj dnes. Na rozdiel od profesora s klobúkom a bičom používajú nové technológie.
Medzinárodný vedecký tím objavil v džungli východného Hondurasu stratené legendárne „Mesto opičieho boha“ (niekedy sa označuje aj ako Biele mesto). Mesto sa prvýkrát lokalizovalo pomocou leteckej archeologickej prospekcie v roku 2012 pri výskume Údolia moskytov (La Mosquitia). Nová lokalita sa preskúmala pomocou technológie lidar (akronym light detection and ranking), ktorá patrí medzi rozvíjajúce sa metódy v archeológii. Veľmi zjednodušene povedané sa touto technológiou vykonáva diaľkový prieskum Zeme pomocou laserových lúčov. V súčasnosti sa na Slovensku podobné prieskumy v archeológii realizujú v rámci projektu ARCland, ktorého riešiteľom je aj Archeologický ústav SAV.
Existenciu novej lokality nedávno preveril archeologický tím priamo na mieste. Podarilo sa im objaviť ešte nedotknuté ruiny plné pyramídových stavieb. Dokonca ho doteraz neobjavili ani miestni vykrádači pamiatok, čo je v Strednej Amerike naozaj nezvyčajné. Správu priniesol časopis National Geographic.
Stavitelia mesta pravdepodobne nepatrili k blízkym Mayom – zatiaľ však nie je úplne jasné, ku ktorému etniku sa dajú priradiť. Rozvoj mesta nastal niekedy medzi rokmi 1000 až 1400 po Kr. Biele mesto dlho existovalo v indiánskych legendách. Stalo sa akýmsi symbolom strateného raja, nesmierneho bohatstva, ale aj odporu proti európskym kolonizátorom.
Objav nového mesta v Strednej Amerike nemusí byť posledný, pretože pri „totálnej urbanizácii“ tejto oblasti v minulosti môžeme očakávať aj ďalšie podobné odhalenia. Nové mayské mestá objavila napríklad aj slovenská výprava pri výskume lokality Uaxactun.
Nález vyvolal už aj kontroverzné reakcie archeológov, ktorí pracujú v tejto časti Hondurasu. Vedci protestovali proti mediálnemu zveličovaniu objavu. Stratené mesto nie je totiž v oblasti jediné. Vedci skúmajú miestnu civilizáciu už niekoľko desaťročí a podobných lokalít je viac. Darmo, každý objav vyvolá vo vedeckom svete diskusie.
Použitá literatúra
Gojda, M./John, J.: Archeologie a letecké laserové scanování krajiny. Plzeň 2013.
http://www.archaeology.org/news/3054-150303-honduras-lidar-lost-city
http://source.colostate.edu/csu-professors-play-prominent-role-in-discovery-of-ancient-city/
Obrazová príloha: Colorado State University
vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v.v.i. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených 1 a 2, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách. Napísal aj knihu Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1802 V tento deň roku 1802 sa narodil Lajos Kossuth, liberálny politika a vodca Maďarskej revolúcie, ktorý však pre nemaďarské národy Uhorska dodnes symbolizuje neoblomného agitátora a propagátora násilnej maďarizácie. Viac info...