Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1586-07-27

Roku 1586 priniesol Walter Raleigh do Anglicka údajne po prvý krát tabak.

27. júl 1586 sa tradične uvádza ako dátum, kedy anglický spisovateľ, básnik a cestovateľ Walter Raleigh priniesol do Anglicka tabak v americkej Virgínie. V skutočnosti sa však tabak zrejme dostal do Európy (a aj do Anglicka) o čosi skôr. Španielski a portugalskí námorníci ho fajčili už predtým a zdá sa, že najneskôr od roku 1565 to mali vo zvyku aj anglickí moreplavci. Faktom však ostáva, že Raleigh 27. júla 1586 priniesol kolonistov z ostrovu Roanoke a tí mali so sebou tabak, kukuricu a zemiaky. Fajčiť tabak začal aj Raleigh. Podľa jednej legendy ho raz zbadal fajčiť jeden z jeho služobníkov a celý vystrašený ho oblial vodou. Bál sa, že Raleigh horí. V roku 1600 Raleigh presvedčil aj kráľovnú Alžbetu I., aby tabak vyskúšala.

Osada v novom svete, z ktorej osadníci priniesli tabak, však nedopadla najlepšie. Keď sa k nej v roku 1590 dostala výprava maliara Johna Whitea, osada bola opustená a všetko, čo našli, boli vypáčené a rozbité debny a roztrhané knihy. Jediná správa, ktorú pravdepodobne zanechali osadníci, bol nápis CROATOAN na tráme pri vchode do pevnosti, čo mal byť smer odchodu v prípade nutnosti. Ďalšie snahy o pátranie po zmiznutých kolonistoch bolo márne a Whiteova výprava vyrazila späť do Anglicka. O stratených kolonistoch už viac nikdy nikto nepočul. Viac sa o záhade kolonistov z Roanoke dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/novovek/zahada-stratenych-kolonistov/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar