Asasinovia bolo tajné izmaelitské hnutie, ktoré vzniklo na konci 11. storočia. Vychádzali zo šiitskej tradície islamu. V populárnej kultúre sú známi skôr ako nájomní vrahovia, ktorí často užívali rôzne omamné látky. Pôsobili hlavne v období krížových výprav na Blízkom východe. Medzi kresťanskými obeťami ich útokov boli napríklad Raimond II. (1152, knieža z Tripolisu), Konrád z Montferratu (1192, kráľ jeruzalemský) alebo Raimond, dedič trónu v Antiochii a Tripolise, ktorého ubodali pred bránou katedrály. Najznámejšie však boli útoky asasinov na slávneho vojvodcu moslimov – Saladina (1138 − 1193). Keď obliehal pevnosť Masjaf, jeho vojaci sa sťažovali na prítomnosť nevysvetliteľných síl a samotného Saladina vraj trápili zlé sny. Raz, keď sa v strachu prebudil, našiel vo svojom stane horúce placky, aké piekli asasinovia, otrávenú dýku a výhražný verš. Vojvodca bol presvedčený, že jeho stan navštívil samotný Rašíd ad-Dín Sínan (známy ako Starec z hôr), vodca asasinov. Zľakol sa a poslal správu, v ktorej sľúbil, že už nikdy tajomným vrahom neskríži cestu, ak bude môcť bezpečne odtiahnuť. Vraj mu bolo odpustené a mohol slobodne odísť. Nevieme s istotou povedať, či sa udalosti odohrali presne takto. No Saladin určite minimálne jeden atentát prežil, a to v roku 1175, keď ho zachránilo krúžkové brnenie, ktoré nosil.
Použitá literatúra
Obrazová príloha: www.wikipedia.org
Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1940 Roku 1940 zadalo Spojené kráľovstvo americkým lodeniciam prvú objednávku na stavbu 60 obchodných lodí, ktoré mali nahradiť utrpené vojnové straty. Odtiaľ bol už len krok k zrodu najmasovejšie vyrábaných obchodných lodí v dejinách, ktoré pomohli spojencom vyhrať druhú svetovú vojnu. Viac info...