V staroveku boli slony častou súčasťou bojujúcich armád. Ich úlohou bolo pošliapať a zastrašiť nepriateľa. Asi každý pozná príbeh kartáginského vojvodcu Hannibala, ktorý so slonmi prekročil Alpy a vtrhol do Itálie. Starovekí vojvodcovia najčastejšie používali slony indické, už menej ich afrických bratrancov. Len raz sa v dejinách stalo, že sa tieto dva druhy biologických tankov stretli v jednej bitke.
V bitke pri Rafii (dnes Rafáh v Pásme Gazy) v roku 217 pred Kr., ktorú nám vo svojom diele opísal grécky historik Polybios, sa stretli vojská dynastie egyptských Ptolemaiovcov (faraón Ptolemaios IV.) a ázijských Seleukovcov (kráľ Antiochos III. Veľký).
Na strane egyptského faraóna bojovalo okolo 70 tisíc pešiakov (niektoré zdroje uvádzajú len 50 tisíc bojovníkov), 5 tisíc jazdcov a 73 slonov. Na strane ázijského monarchu bolo 62 tisíc peších vojakov, 6 tisíc členov jazdy a 102 slonov.
Polybios vo svojom diele píše, že väčšie bojové slony Seleukovcov rozohnali menších hrubokožcov v armáde Ptolemaia IV. Nepomýlil sa grécky historik? Vieme predsa, že slon indický dosahuje výšku 2 až 4 metre a jeho africký príbuzný 3 – 4 metre. Slon africký je väčšinou vyšší a mohutnejší ako indický.
Historici tento problém interpretovali pomocou hypotézy, že egyptské vojská použili lesný poddruh slona afrického. Na základe starovekých záznamov vieme, že Egypťania získavali svoje bojové zvieratá z oblasti dnešného Somálskeho polostrova, konkrétne z územia dnešnej Eritrey. Dnes sú tu, žiaľ, slony v dôsledku ľudských aktivít vzácne.
Genetici analyzovali staré nálezy slonov z oblasti Eritrey a zistili, že ide o typického slona afrického žijúceho na savanách. To znamená, že v bitke pri Rafii museli byť väčšie slony Egypťanov! Navyše poddruh slona afrického lesného žije ďaleko od Egypta v povodí rieky Kongo. Mýlil sa teda Polybios, alebo nastala tak absurdná možnosť, že menšie slony indické porazili svojich väčších bratrancov? Ktovie?
Napriek panickému úteku svojich hrubokožcov Ptolemaios IV. bitku vyhral a ubránil egyptské pozície na Blízkom východe.
Použitá literatúra
- Polybios: Historiai V. (Dejiny). Dostupné na internete: https://archive.org/details/polybiihistoria04polygoog
- http://www.archaeology.org/issues/132-1405/trenches/1973-raphia-battle-war-elephants-polybius
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Slon#Syst.C3.A9m_slon.C5.AF
- http://www.theartofbattle.com/battle-of-raphia-217-bc.htm
- http://www.historyofwar.org/articles/battles_raphia.html
Obrazová príloha: hybridknowledge.blogspot.sk, www.wikipedia.org
Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1758 V tento deň roku 1758 sa narodil admirál Horatio Nelson. Viac info...
- 1902 Roku 1902 tragicky zomrel spisovateľ Émile Zola. Viac info...