Guatemalský región Petén patril v minulosti medzi centrá mayskej civilizácie. V oblasti pracujú aj slovenskí bádatelia, ktorí skúmajú starobylé mesto Uaxactún.
V priebehu tohto leta archeologický tím skúmajúci lokalitu Holmul, ktorý vedie Francisco Estrada-Belli, objavil krásny štukový reliéf. Reliéf sa našiel v exteriéri obdĺžnikovej budovy s rozmermi 8 x 2 m. Podľa vedúceho vykopávok by objavy mohli súvisieť s náboženskými výjavmi. (Musíme pripomenúť, že obrovskú masku našli aj slovenskí bádatelia pri výskume v meste Uaxactún. Takisto patrí medzi typické prejavy mayského umenia.)
Archeológovia dúfajú, že o funkcii budovy z Holmulu viac vypovie bohatý hrob, ktorý v nej objavili minulý rok. Obsahoval až 28 hlinených nádob a drevené masky. Našiel sa v malej jaskyni prepojenej s budovou. Pochovaný bol muž a na tvári mal drevenú masku.
Podľa nápisov by budova mohla byť zasvätená vládcovi s menom Aj Wosaj Chan K’inich (jeho meno zatiaľ nepodarilo preložiť) z blízkeho silného mayskeho kráľovstva Naranjo.
Glyfy z reliéfu prezrádzajú viac aj o histórii Mayov. Aj Wosaj Chan K’inich patril medzi najdlhšie vládnucich mayských panovníkov (546 – 615 po Kr.). Napriek tomu, že bol jedným z najväčších kráľov v Naranjo, bol vazalom tzv. hadej dynastie z mesta Calakmul. Kráľ tejto dynastie – K’altuun Hix (vo voľnom preklade „Zviazaný kamenný jaguár“) bol dokonca prítomný na Aj Wosajovej korunovácii.
Reliéf znázorňuje tri ľudské postavy oblečené do šiat z vtáčieho peria a s jadeitovými šperkmi. Podľa glyfov na reliéfe sa centrálna figúra volala Och Chan Yopaat (vo voľnom preklade „Boh búrky vstupuje na nebesia“). Okrem postáv je na reliéfe znázornené pohorie a dva hady. Na presnú interpretáciu si ešte budeme musieť počkať.
Pri vedľajších postavách sa objavili znaky, ktoré sú preložené ako „prvé tamale“, čo je tradičné jedlo obyvateľov strednej Ameriky aj dnes.
Úplne pochopenie zobrazení na reliéfe by mohlo obohatiť naše poznatky o histórii starobylých Mayov. Výskumný tím sa do Holmulu vracia o rok, možno objavia ďalšie zaujímavé nálezy.
Použitá literatúra
- Coe, M. D.: The Maya. London 2005 (17. vydanie). Prvé vydanie London 1966.
- Kováč, M.: Tajomstvá Uaxactúnu. Slovenské objavy v Guatemale. Historická revue 7 – 8, 2009, 6 – 20.
- Martin, S./Grube, N.: Chronicle of the Maya Kings and Queens. London 2008.
- http://www.bu.edu/archaeology/2013/08/06/dr-francisco-estrada-belli-discovery-at-holmul-archaeological-projectpacunam-guatemala/
- http://www.historyweb.sk/clanky/detail/objavenie-hadej-pani#.Ug8gfW0jawA
- http://www.historyweb.sk/clanky/detail/hra-o-trony-a-kleopatra#.Ug8hGm0jawA
Obrazová príloha
Francisco Estrada-Belli, Jesus Lopez, Holmul archaeological project
vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v.v.i. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených 1 a 2, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách. Napísal aj knihu Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 0053 V tento deň roku 53 n. l. Sa narodil rímsky cisár Traján (vládol v rokoch 98 – 117), za ktorého panovania dosiahla Rímska ríša svoj najväčší rozsah.
- 1066 Roku 1066 sa v ústi rieky Humber vylodil nórsky kráľ Harald Hardrada, čím začala jeho invázia do Anglicka v snahe získať anglickú korunu. Viac info...