Niekoľko týždňov pred prísne utajovaným spojeneckým vylodením v Normandii sa v obľúbených krížovkách populárnych britských novín The Daily Telegraph začali objavovať prísne tajné krycie mená týkajúce sa invázie. V britskej tajnej službe to spôsobilo paniku.

The Daily Telegraph

Britské noviny The Daily Telegraph založené ešte v roku 1855 čítalo za druhej svetovej vojny niečo medzi 800 000 a miliónom čitateľov denne. To z nich robilo jedny z najobľúbenejších novín na Britských ostrovoch. Počas vojny bol papier na prídel, preto si noviny museli vystačiť len s veľmi limitovaným počtom strán. Napriek tomu sa redakcia The Daily Telegraph, podobne ako redakcie ďalších novín, rozhodla v novinách ponechať priestor na krížovky. Boli totiž veľmi obľúbené. Ich popularita spočívala predovšetkým v tom, že poskytovali ľuďom možnosť na chvíľku sa odreagovať od ťažkostí a odriekaní spojených s vojnou. V podzemných krytoch a londýnskom metre, ktoré slúžilo počas nemeckého bombardovania ako obrovský protiletecký kryt, bolo veľmi často možné vidieť ľudí lúštiacich krížovky.

- Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii
Krížovky, ktoré spôsobili paniku

Výnimkou neboli ani agenti a zamestnanci britskej tajnej služby MI5, ktorí krížovky obľubovali natoľko, že sa rozhodli použiť ich ako formu „vstupného testu“ pre ľudí, ktorých zamýšľali zamestnať v dnes už notoricky známom stredisku Bletchley Park. Tam sa nachádzala centrála Vládneho strediska pre kódy a šifry (Government Code and Cypher School, GC&CS), kde sa podarilo rozlúštiť nemeckú vojenskú šifru Enigma. The Daily Telegraph z popudu agentov MI5 zorganizoval súťaž o to, kto dokáže najrýchlejšie vylúštiť krížovku. Každého, komu sa to podarilo urobiť do 12 minút, nenápadne oslovili agenti MI5 s otázkou, či by sa nechcel dať na „špecifickú prácu, ako ich príspevok k vojnovému úsiliu krajiny.“

Najkurióznejšia príhoda týkajúca sa krížoviek v The Daily Telegraph sa ale stala tesne pred vylodením v Normandii.

Panika

Istý agent MI5 si 3. mája 1944 pri lúštení krížovky všimol jedno zaujímavé slovo na štyri písmená. Pod vetou „jeden z amerických“ sa skrývalo slovo Utah. Normálne by to asi nevzbudilo pozornosť, Utah je koniec koncov jeden z amerických štátov, tento agent však vedel, že „Utah“ je tiež krycie meno pre časť pláže, kde sa má vylodiť americký VII. zbor – 4. pešia divízia a 70. tankový prápor. Nedalo mu to a pozrel si všetky krížovky The Daily Telegraph z predchádzajúceho mesiaca. Keď zistil, že sa tam postupne objavili slová Juno (časť pláže kde sa mal vylodiť britský I. zbor pozostávajúci z 3. kanadskej pešej divízie a 2. kanadskej tankovej brigády), Gold (kde sa mal vylodiť britský XXX. zbor – 50. pešia divízia, 8. tanková brigáda, 56. pešia brigáda a 47. Commando) a Sword (kde sa mal vylodiť britský I. zbor  – 3. britská pešia divízia, 27. tanková brigáda, 1. brigáda špeciálnych služieb a 41. Commando), pravdepodobne mu prebehol mráz po chrbte. Okamžite to oznámil svojim nadriadeným.

Vedenie MI5 sa rozhodlo krížovky pozorne sledovať. Netrvalo dlho a 22. mája 1944 sa objavilo ďalšie slovo: Omaha (krycí názov pláže, kde sa mal vylodiť americký V. zbor – 1. pešia divízia, 29. pešia divízia, 2. prápor Rangers a 5. prápor Rangers). V krížovkách sa tak postupne objavili názvy všetkých pláží, kde sa mali Spojenci vylodiť. Ďalšie dni ich však mali vystrašiť ešte viac. 27. mája sa v krížovke objavilo slovo Overlord, kódový názov pre Operáciu Overlord, teda celé vylodenie. O tri dni, 30. mája, bolo v krížovke slovo Mulberry, teda názov, akým Spojenci pomenovali umelé prístavy, ktoré mali byť na plážach narýchlo vybudované tesne po vylodení, aby bol zabezpečený prísun ťažkej techniky a zásob. Štyri dni pred plánovaným začiatkom operácie (podľa pôvodného plánu sa vylodenie malo uskutočniť 5. júna, no pre nepriazeň počasia sa odložilo až na 6. jún), 1. júna 1944, sa v krížovke objavilo posledné slovo: Neptune. „Operácia Neptún“ bolo krycie pomenovanie námornej časti operácie a samotný výsadok na plážach.

Príšerné déjà vu

- Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii
Spojenecké vylodenie v Dieppe sa skončilo katastrofou

V MI5 vládol pocit zdesenia prerastajúceho do absolútnej paniky. Všetci zainteresovaní si dobre uvedomovali ešte jeden fakt: k podobnej situácii už raz došlo. 17. augusta 1942 sa v krížovke The Daily Telegraph objavila pomôcka „francúzsky prístav“. Nasledujúci deň noviny publikovali správnu odpoveď: Dieppe. O deň nato, 19. augusta 1942, sa britské a kanadské jednotky pokúsili obsadiť Nemcami okupovaný francúzsky prístav Dieppe. Úlohou vojsk o sile viac ako 6000 mužov bolo na krátky čas obsadiť hlavný prístav. Spojenecké velenie si od tejto akcie sľubovalo dosiahnutie troch cieľov: 1. vojaci mali dokázať, že takéto vylodenie je vôbec možné; 2. pokúsiť sa získať informácie od zajatých nemeckých vojakov; a 3. vylákať oslabené nemecké letectvo (Luftwaffe) do otvoreného konfliktu, pri ktorom mali byť nemecké lietadlá v oblasti zničené. Operácia sa však skončila totálnou katastrofou. Zabitých, zajatých alebo zranených bolo 4384 z 6068 spojeneckých vojakov (štatistiky sa však podľa rôznych prameňov líšia). Spojenci okrem toho stratili 119 lietadiel, 30 tankov, 30 výsadkových plavidiel a torpédoborec HMS Berkeley. Nemecké straty tvorili 591 mužov a 48 lietadiel.

Na vyšetrenie celej situácie okolo krížovky v roku 1942 povolala MI5 škótskeho dobrodruha lorda Tweedsmuira. Tweedsmuir bol v tej dobe vysokopostavený dôstojník tajnej služby pridelený ku kanadskej armáde, ktorá tvorila hlavnú silu pri vylodení v Dieppe. Všetko vyšetril, na nič neprišiel. MI5 situáciu zhodnotila ako zhodu okolností. Tweedsmuir sám celú situáciu neskôr okomentoval nasledovne: „Všimli sme si, že krížovka obsahovala slovo Dieppe a okamžite nasledovalo vyčerpávajúce vyšetrovanie, ktorého sa zúčastnila aj MI5. Na záver sme sa ale zhodli na tom, že šlo o pozoruhodnú zhodu okolností – totálnu náhodu.“

Vyšetrovanie

- Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii
Vylodením v Normandii sa otvoril západný front

Tento raz to ale bolo príliš podozrivé. Keď sa 1. júna v krížovke objavilo slovo Neptune, agenti MI5 vrazili do domu 54-ročného Leonarda Dawea, bývalého amatérskeho futbalistu, riaditeľa školy Strand School a autora krížoviek. Všetko prehľadali, nič však nenasvedčovalo tomu, že by sa učiteľ akokoľvek previnil. Šli preto za ním do školy. Jeden z jeho žiakov si po rokoch na udalosti spomenul: „Zrazu sa pred školou objavilo oficiálne vyzerajúce auto. Zaujímalo ma to, a tak som sa ďalej pozeral z okna. Po nejakom čase som videl, ako pána Dawea naložili nejakí muži do auta a odišli.“ Nasledoval tvrdý výsluch. Agenti sa ho sústavne pýtali, prečo použil do krížoviek slová Juno, Gold, Sword, Utah, Omaha, Mulberry, Overlord a Neptune. On im na to nechápajúc opakovane odpovedal: „Prečo nie?“ Sám Dawe si v roku 1958 v rozhovore pre BBC na akciu spomínal: „Prevrátili môj byt hore nohami. Šli tiež do Bury St Edmunds (malé mestečko v Suffolku – pozn. J. D.) za mojím kolegom Melvilleom Jonesom, ktorý bol tiež autorom krížoviek, a popracovali na ňom. Nakoniec sa ale rozhodli, že nás nezastrelia.“

Vyšetrovatelia nakoniec prišli len na to, že Dawe bol typický autor krížoviek – teda absolútne výnimočný človek. Bol mimoriadne inteligentný, mal ohromnú slovnú zásobu, vyštudoval na Cambridge University a krížovky pre The Daily Telegraph tvoril od roku 1925. Jeho krížovky boli extrémne dômyselné. Dawe bol presne taký, ako ho opísali, keď v roku 1926 prišiel učiť na Strand School – „disciplinovaný, muž najvyšších zásad“. Muži ako Dawe jednoducho neboli zradcovia. Nešťastným agentom neostalo nič iné, len ho prepustiť a zhrnúť, že ide skutočne len o veľmi podivuhodnú zhodu okolností. Operácia Overlord sa mala uskutočniť tak, ako bola naplánovaná.

Klebety o tom, že Dawe bol vyšetrovaný a že by mohol byť zradca sa ale rozšírili. Spôsobili mu množstvo nepríjemností, a dokonca takmer prišiel o miesto riaditeľa školy. Dlhé roky po udalosti si na klebety o tom, že by Dawe mohol byť zradca, spomenuli i členovia redakcie The Daily Telegraph: „Boli sme ohromení myšlienkou, že by Dawe mohol byť zradcom. Veď bol členom miestneho golfového klubu!“

Záhada vyriešená?

899 - Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii
Operácia Spojencov sa dlho držala v tajnosti

Skutočné miesto spojeneckej invázie do Francúzska sa nakoniec pred Nemcami podarilo viac-menej utajiť. Predovšetkým Adolf Hitler bol do poslednej chvíle presvedčený, že Spojenci sa vylodia v Pas-de-Calais, najužšom mieste lamanšského prielivu. A keďže bol práve on najvyšším veliteľom nemeckej armády, nikoho iného Spojenci presvedčiť nepotrebovali. Podstatnú časť tankových jednotiek a celú zálohu sústredilo nemecké velenie na sever od rieky Seiny do okolia Somme, ďaleko od skutočného miesta vylodenia.

O tom, že krížovky obsahovali tajné názvy a krycie mená, sa po vylodení v Normandii začalo hovoriť aj na verejnosti. Ako to bolo možné ale ostávalo záhadou. Dawe sám o všetkom mlčal až do roku 1958, keď urobil rozhovor pre BBC, v ktorom hovoril o vyšetrovaní. Definitívne vyšla pravda najavo až 40 rokov po udalosti v roku 1984. Pri oslavách 40. výročia vylodenia v Normandii sa o celej udalosti dozvedel Bill Deedes, vtedajší šéfredaktor The Daily Telegraph. Z časti vážne a z časti zo žartu rozkázal redaktorovi zodpovednému za krížovky, „aby skontroloval, že sa v krížovkách nenachádzajú žiadne kódované názvy operácií zo súčasného konfliktu, ktorý prebieha na Falklandoch“. Ani jedno slovo, ktoré by sa nejakým spôsobom týkalo vojny o Falklandy z roku 1982, sa však v krížovkách neobjavilo.

Celý príbeh s krížovkami The Daily Telegraph v roku 1984 nanovo prerozprávali. Zhodou okolností si článok prečítal aj istý Ronald French z Wolverhamptonu. French bol jedným zo žiakov Dawea na Strand School a k udalostiam ohľadom mysterióznych krížoviek mal čo povedať. Šéfredaktorovi napísal list, v ktorom vysvetlil, ako to bolo. Dawe sa totiž často nechával inšpirovať svojimi žiakmi a pýtal sa ich, aké slová má použiť do krížoviek. Až potom vymýšľal nápovedy a kľúče k ich objaveniu. French tvrdil, že to bol práve on, kto mu tie slová navrhol. Počul ich od kanadských a amerických vojakov očakávajúcich inváziu, ktorí mali tábor neďaleko školy. Podľa Frencha boli krycie názvy operácií známe dávno pred vylodením. Otázkou ostávalo len kde a kedy. Pre chlapcov v jeho veku bola prítomnosť vojsk fascinujúca. French si spomínal: „bol som tým doslova posadnutý. Chodil som poza školu, aby som mohol navštíviť tábor. Trávil som tam večery, a dokonca celé víkendy… raz mi dokonca dovolili šoférovať tank. Všetci vedeli krycie mená miest, kam idú, len nevedeli, kde tie miesta sú. Tí moji šli na Utah a Omahu. Všetci sme vedeli, že krycí názov operácie bol Overlord. Vojaci sa so mnou rozprávali celkom otvorene, bolo totiž zrejmé, že asi nebudem nemecký špión.“

- Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii
Mulberry, umelé prístavy, ktoré vybudovali narýchlo na plážach tesne po vylodení, aby bol zabezpečený prísun ťažkej techniky a zásob

Tesne po vylodení, keď sa mená pláží a krycie názvy operácií oficiálne objavili na verejnosti, Daweovi došlo, o čo šlo agentom MI5. Zavolal si Frencha a požiadal ho, aby mu ukázal svoj poznámkový zošit. Tým, čo videl, bol ohromený. Všetky slová, na ktoré sa ho agenti pýtali, boli v jeho zošite. Krycie názvy pláží a operácií mal práve od Frencha. Dal mu teda prednášku o národnej bezpečnosti v čase vojny, rozkázal mu spáliť zošit a na Biblii odprisahať, že nikomu nič nepovie. French o tom skutočne nikomu nič nepovedal. Až do roku 1984. V roku 1995 sa potom objavil ďalší z Daweových žiakov, ktorý v liste šéfredaktorovi potvrdil Frenchovu verziu.

Záhada krížoviek, ktoré pravdepodobne mohli niekoľkým agentom MI5 v roku 1944 takmer privodiť infarkt, sa tak (zrejme) objasnila.

Použitá literatúra

  • Ambrose, S. E.: Den D: 6. 6. 1944 : vrcholná bitva druhé světové války. Brno 2006.
  • Beevor, A.: Den D. Praha 2010.
  • Gilbert, V.: A Display of Lights: The Lives and Puzzles of the Telegraph’s Six Greatest Cryptic Crossword Setters. London 2008.
  • Gilbert, V.: D-Day crosswords are still a few clues short of a solution. Daily Telegraph (3. máj 2004). Dostupné na internete: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1460892/D-Day-crosswords-are-still-a-few-clues-short-of-a-solution.html.
  • Hastings, M.: Overlord: D-Day & the Battle for Normandy. New York  1984.

Obrazová príloha: wikipedia, Das Digitale Bildarchiv des Bundesarchivs

jakub drabik mudr jpg paedr - Krížovky, ktoré mohli zmariť vylodenie v Normandii

Vyštudoval históriu a v roku 2014 získal na Ústave svetových dejín Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe titul Ph.D. Vo svojom výskume sa zaoberá komparatívnym štúdiom fašizmu (predovšetkým britského a českého fašizmu) a vybranými otázkami československých dejín. Absolvoval študijné a výskumné pobyty na Oxford Brookes University (2012/2013), Uniwersytet Wrocławski (2014), Central European University (2017/2018), Universität Wien (2021) a ďalších inštitúciách. Momentálne pracuje v Historickom ústave Slovenskej akadémie vied a na Masarykovej univerzite v Brne. Je autorom monografií Mýtus o znovuzrození (2014), Fašista (2017) a Fašizmus (2019). Je členom International Association for Comparative Fascist Studies (ComFas) a Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV.