Pád Weimarskej republiky predstavuje kľúčový moment v dejinách 20. storočia. Známy historik nacizmu, Benjamin Carter Hett si v knihe Ako umiera demokracia kladie otázku, ako sa v podmienkach rozvinutej západnej spoločnosti, akou medzivojnové Nemecko bezpochyby bolo, mohla etablovať diktatúra, ktorej ničivý potenciál prekonal všetko, čo svet dovtedy aj potom zažil.

Otestujte svoje historické znalosti o nástupe nacizmu v Nemecku a môžete vyhrať knihu Benjamina Cartera Hetta Ako umiera demokracia. V pondelok 10. októbra vyžrebujeme zo všetkých, ktorí odpovedali správne aspoň na jednu otázku kvízu jedného, ktorý knihu vyhrá.

/12

Súťažný kvíz o nacizme

Zadajte nám vaše údaje, aby sme sa s vami v prípade výhry mohli skontaktovať.

1 / 12

Ako sa nazývala strana, do ktorej Adolf Hitler v roku 1919 vstúpil (založili ju Anton Drexler a Karl Herrer), o chvíľu ju ovládol a premenoval?

2 / 12

Adolf Hitler bol pôvodom z:

3 / 12

Veľký vplyv na neskoršie rasové teórie nacistov mal nemecký rasový vedec a eugenik, autor knihy Rasová veda nemeckého ľudu (Rassenkunde des deutschen Volkes) z roku 1922, prezývaný tiež „rasový pápež“ (Rassenpapst). Svet rozdelil do piatich rasových podtypov, z ktorých nordický bol najvyspelejší a najvyššia forma ľudského bytia. Ako sa tento eugenik volal?

4 / 12

Demokracia v Nemecku skončila už pred nástupom Hitlera k moci, keď nastúpil ako nemecký kancelár Heinrich Brüning zo strany Zentrum. Vládol bez potrebnej väčšiny v parlamente. Ako to bolo možné?

5 / 12

V roku 1932 sa v Nemecku uskutočnili prezidentské voľby. Ktorí kandidáti získali najviac hlasov?

6 / 12

Kedy sa stal Adolf Hitler nemeckým kancelárom?

7 / 12

Keď sa Hitler stal kancelárom, koľko ministrov získala NSDAP?

8 / 12

Napriek všetkým snahám neboli po voľbách z marca 1933 nacisti schopní získať ústavnú väčšinu. Ktorá strana s nimi vstúpila do koalície (stále to ale neznamenalo ústavnú väčšinu)?

9 / 12

NSDAP nemala ústavnú väčšinu na schválenie Zmocňovacieho zákona, ktorý by vláde umožnil prijímať zákony bez schválenia Ríšskym snemom. Akým spôsobom ho nakoniec presadili?

10 / 12

Akým (nacistickým) termínom sa označuje inkorporácia NSDAP do štátneho systému v Nemecku, nacifikácia a zavedenie totalitnej kontroly všetkých aspektov fungovania nemeckej spoločnosti? Prekladá sa ako „koordinácia,“ „synchronizácia“ alebo aj „nacifikácia“

11 / 12

Kde bol v roku 1933 postavený prvý koncentračný tábor

12 / 12

Nacisti zakázali po nástupe k moci odbory. Čo ich nahradilo?

Your score is

The average score is 50%

0%

Výherca súťaže

Zapojilo sa vás viac ako 250 ľudí, ale víťaz môže byť len jeden. Gratulujeme! Víťaza sme kontaktovali. Ak ste nevyhrali nevadí, čoskoro publikujeme ďalší kvíz.

Martin V***a – v****n*8@gmail.com

Prečítajte si recenziu na knihu Ako umiera demokracia