Hrdina a hriešnik je výnimočná kniha. Autorovi sa podarilo zachytiť prvý rok Churchillovej vlády pútavo a vierohodne. Razom sa ocitnete po boku britského ministerského predsedu a spolu s ním budete sledovať osud Británie v jednom z najdôležitejších momentov druhej svetovej vojny.
Winston Churchill má s ostatnými významnými historickými osobnosťami minimálne jedno spoločné – aj na neho sa často nazerá čiernobielo. Mnohí ho vnímajú ako jedinečnú osobu, ktorej zásluhou sa podarilo poraziť v druhej svetovej vojne nacistické Nemecko. Druhý pohľad je diametrálne odlišný. Churchill sa považuje za konzervatívneho politika, ktorý sa stoj čo stoj pokúšal udržať britské impérium pohromade a za žiadnu cenu nechcel meniť staré poriadky.
Často sa však zabúda (podobne ako pri iných historických osobnostiach) na ľudský aspekt. Aj Churchill bol len človek. Mal svoje silné stránky, ktorým dominovala pracovitosť a nezlomná vôľa. A tiež celú radu slabostí. Od nadmernej konzumácie alkoholu, fajčenia až po takmer chorobnú nenávisť k pískaniu.
Pohľad na ľudský aspekt Churchillovho života
Priblížiť ľudský rozmer britského ministerského predsedu si zobral za cieľ americký novinár Erik Larson vo svojej knihe Hrdina a hriešnik. V slovenčine ju nedávno prinieslo vydavateľstvo Premedia. Kniha dlhodobo dominovala v predajnosti v kategórii história na Amazone.
Larson si pre svoju päťstostranovú monografiu vybral prvý rok Churchillovej vlády. Išlo o jedno z najdôležitejších a najkritickejších období druhej svetovej vojny, resp. celých britských dejín. Churchill nastúpil na post ministerského predsedu práve vo chvíli, keď nemecká armáda zaútočila na krajiny Beneluxu a na Francúzsko. Po ich rýchlej porážke zostala Británia v boji proti nacistickému Nemecku osamotená. Churchillov vládny kabinet tak musel čeliť bezprostrednej hrozbe nemeckej invázie, ale aj leteckým útokom.
Bombardéry Luftwaffe najskôr útočili „iba“ na letiská a iné strategické ciele. Neskôr však zamerali svoju pozornosť na britské mestá vrátane tragicky známeho Coventry. Nemci postupne upustili od denných náletov a začali útočiť pod pláštikom tmy. Obyvateľov Británie čakali na dlhé mesiace krušné a bezsenné noci. Symbolizovali ich letecké sirény, hluk protilietadlových diel a isté dni aj explózie leteckých bômb.
Larsonov majstrovský písomný prejav
V prípade knihy Hrdina a hriešnik možno vyzdvihnúť niekoľko hlavných bodov. V prvom rade je to samotná téma. O Churchillovom živote boli napísané stovky kníh. Priznáva to aj samotný autor. No diela orientované primárne na britského ministerského predsedu ako človeka, jeho vzťahu k podriadeným a rodine tak veľa nie je.
Druhou výnimočnou vlastnosťou knihy je autorov štýl písania. Hrdina a hriešnik je písaný takmer ako historický román. Miestami mi dosť pripomínal trilógiu od Kenna Folleta Storočie. Faktografia je vhodne poprepletaná s rozprávaním jednotlivých postáv, vďaka čomu sa kniha veľmi dobre číta.
K dobrej čitateľnosti prispelo aj samotné členenie knihy. Tá je trochu netradične rozdelená na sedem častí. Každá sa následne delí na kapitoly. Niektoré sú na stranu, iné vydajú aj na poltucta listov. Takéto delenie je ideálne, pokiaľ nemáte čas sedieť nad knihou dlhší čas, ale musíte ju čítať po kúskoch (napr. v hromadnej doprave, počas obednej prestávky alebo večer pred spaním).
Mnohých isto poteší aj bohatý poznámkový aparát a bibliografia v záverečnej časti (rozpísaná zhruba na päťdesiatich stranách). Larson sa pri písaní prelúskal cez veľké množstvo archívov, monografií, časopisov a osobných listov.
Drobné chyby nepokazia dojem
Aj napriek svojej jedinečnosti sa publikácia nevyhla drobným nedostatkom v terminológii. Musím však hneď v úvode dodať, že ide o drobnosti, ktoré si bežný čitateľ nemá šancu všimnúť. Preto pokojne nasledujúce tri odstavce preskočte.
Autor napríklad v jednej časti spomína, že bombardéry sa radšej „zbavili munície“. Tomu však len ťažko uveriť, keďže sa maximálne mohli zbaviť bombového nákladu. Muníciu v guľometoch si pre vlastnú ochranu isto ponechali. Trocha nešťastný je preklad terminológie k typu nemeckého lietadla Ju -87 Stuka. V knihe sa uvádza ako hĺbkový bombardér. Zaužívaný termín však je strmhlavý bombardér.
Najväčší prekladový lapsus však nastal pri slove Blitz. Týmto termínom boli v Británii označované nemecké letecké bombardovacie kampane. Pri preklade však došlo k zmene a v texte sa používa pojem Blitzkrieg. Zjednodušene povedané to bola nemecká taktika vedenia útočných operácií. Teda niečo úplne iné.
Ako som už spomínal v úvode, kniha Hrdina a hriešnik je výnimočný počin. Výborne sa číta a je prešpikovaná informáciami od „pikošiek“ až po dôležité historické fakty. Môžem ju teda odporučiť ako vianočný darček pre široké spektrum čitateľov. Teda aj pre tých, ktorí bežne nie sú fanúšikmi historických kníh či literatúry faktu.
P.S. Dúfam, že Larson píše pokračovanie…
Je absolventom Katedry histórie FF UKF v Nitre. Vo svojom výskume sa venuje vojenským dejinám 19. a prvej polovice 20. storočia so zreteľom na obidve svetové vojny.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 0053 V tento deň roku 53 n. l. Sa narodil rímsky cisár Traján (vládol v rokoch 98 – 117), za ktorého panovania dosiahla Rímska ríša svoj najväčší rozsah.
- 1066 Roku 1066 sa v ústi rieky Humber vylodil nórsky kráľ Harald Hardrada, čím začala jeho invázia do Anglicka v snahe získať anglickú korunu. Viac info...