Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1945-07-26

roku 1945 bola podpísaná tzv. Postupimská deklarácia.

Postupimská deklarácia (Proclamation Defining Terms for Japanese Surrender) vyzývala Japonsko na kapituláciu. Podpísali ju americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínsky prezident Čankajšek (ZSSR v tom čase nebol s Japonskom vo vojnovom stave). Bolo to ultimátum, ktoré sa Japonsku vyhrážalo, že ak sa nevzdá, „bude okamžite a úplne zničené.“ Súčasťou bola tiež formulácia zdôrazňujúca, že podmienky deklarácie nebudú predmetom vyjednávaní: „Neustúpime z nich. Nie sú alternatívy. Nestrpíme odklad.“ Japonská vláda deklaráciu odmietla, v reakcii na čo prezident Truman schválil atómové bombardovanie japonských miest.

*Táto deklarácia mala neskôr vplyv aj na povojnovú americkú politiku. Viac o tom, aké mali Američania predstavy o povojnovom svete, čo sa im podarilo naplniť a čo nie, sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/studena-vojna/chceli-americania-rozputat-studenu-vojnu/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar