Bratislava mala počas svojej histórie veľa podôb, jednu z nich zachytila maľba zo 16. storočia, ktorú nájdete v centre talianskej Florencie. Autorky knihy „Veduta Bratislavy vo Florencii. Skrytý príbeh“ Ivana Kvetánová a Margaréta Musilová sa rozhodli premeniť príbeh jedného z najstarších vyobrazení slovenskej metropoly do filmovej podoby.

Dokumentárny film nesie pracovný názov Possonia, podľa nápisu, pod ktorým sa Bratislava ukrýva v slávnom Palazzo Vecchio, dnešnej florentskej radnici. Maľba sa ocitla na stenách prvého nádvoria pôvodného paláca rodiny Medici, a to presne v roku 1565.

Práve v decembri toho roku sa Mediciovcom podarilo vstúpiť do príbuzenského vzťahu s cisárskou rodinou Habsburgovcov. Na pozadí diplomatického a nie úplne šťastného sobáša Františka Medici a Jany Rakúskej, dcéry Ferdinanda II. Habsburského, sa divák dozvie, čomu Bratislava vďačí za to, že sa dostala do úzkeho výberu 17 vyobrazených miest habsburskej monarchie a zachovala sa tam prakticky dodnes.

Veduta v Bratislave 2 - Vzniká dokumentárny film o vedute Bratislavy vo Florencii
Natáčanie v Národnej knižnici vo Florencii, spolu s dr. Davidom Speranzim (vľavo režisér D. Dluhý, v strede kameraman M. Kováč, vpravo D. Speranzi).

Návštevník prvého nádvoria Palazzo Vecchio uvidí statický – nehybný a aj tak trocha vyblednutý obraz, ktorý pripravovaný film doslova uvedie do pohybu, vtiahne do deja a poodhalí mnohé ukryté zaujímavosti. Film môže obohatiť pohľad Bratislavčanov na mnohé na prvý pohľad známe pamiatky, objavia však i tie, ktoré boli zabudnuté, nezachované, stratené v čase. A pre cudzinca sa film stane prechádzkou storočiami a pripomenie mu slávu niekdajšieho korunovačného mesta.

Režisér Daniel Dluhý zvolil pre dokumentárny film zaujímavú formu, dostane diváka tam, kam človek bežne nevstupuje. Spolu so scenáristkou a producentkou filmu Ivanou Kvetánovou sa pokúsili zrekonštruovať jednotlivé kroky, ktoré privedú diváka priamo k „prameňom“ informácií. Od bádania v archívoch, knižniciach, múzeách cez autentické miesta Florencie a Bratislavy sa ocitneme tam, kde by sme možno na prvý pohľad nehľadali žiadne prepojenie našich a talianskych dejín.

Režisér zveril kameru do rúk Mareka Kováča, ktorý má vďaka svojmu projektu Oživené pamiatky nielen skúsenosti, ale aj mimoriadny cit i vzťah k historickým objektom. Film obohatí vlastná – na mieru skomponovaná – hudba, na ktorej pracuje hudobník Miroslav Rajt. Zvukovým majstrom je Samuel Škubla. Odbornou garantkou filmu i konzultantkou je Oľga Kmeťová Stajková, k čomu ju predurčuje jej dlhoročná prax vo svete filmu a televízie.

Miesta príbehu

Film vzniká v medzinárodnom prostredí  a v dynamickom duchu. Ukázalo sa, že režisér Daniel Dluhý bol aj vďaka jeho skúsenostiam zo zahraničných projektov (Čína, Turecko, Česko, Taliansko) naozaj dobrou voľbou. Film bude prístupný v slovenčine a v taliančine a plánuje sa i jeho preklad do angličtiny.

Hlavnou scénou filmu sa stal logicky samotný palác Palazzo Vecchio, vo Florencii sa však divák ocitne i v slávnych Medicejských hrobkách (Cappelle Medicee), v paláci Casa Martelli, v Museo del Bargello či v zázrakmi opradenom kostole Santissima Annunziata a na ďalších mnohých pútavých miestach.

Veduta v Bratislave 3 - Vzniká dokumentárny film o vedute Bratislavy vo Florencii
Film sa pripravoval aj v Galérii mesta Bratislavy (vľavo I. Kvetánová, v strede P. Ballx, vpravo M. Musilová).

O podobe Bratislavy včera i dnes sa dozvieme z prvej ruky – od spoluautorky knihy, archeologičky a bratislavskej rodáčky Margaréty Musilovej. Vo filme sa stretneme s ďalšími odborníkmi – Peter Pišút objasní nevyspytateľnosť Dunaja a jeho pohyblivého koryta, o živote v Bratislave 16. storočí nám fundovane a pútavo porozpráva Michal Duchoň. Patrícia Ballx ukáže unikát zo  zbierok z Galérie mesta Bratislavy – domnelú predlohu maľby vo Florencii – korunovačný leták vyobrazujúci korunováciu Maximiliána II. Bohatosť dejín mesta a jeho korunovačných slávností pochopíme i vďaka Zuzane Francovej, s ktorou „oprášime“ niektoré zaujímavé príbehy a exponáty Mestského múzea v Bratislave.

Vo filme sa vyberieme aj k Vodnej veži na Vydricu, dnes obkolesenej plánovanými novostavbami. Lokalitou nás bude sprevádzať archeologička Petra Šimončičová-Koóšová. Za zaujímavými informáciami zájdeme i do príjemných priestorov Univerzitnej knižnice v Bratislave. Dostaneme sa aj do vzdialenej Kremnice do Štátneho archívu i do Múzea mincí a medailí, kde sa stretneme s kolegami Danielom Haasom Kianičkom a Evou Kopčovou. Nebudeme však prezrádzať všetko a dôvod našej  návštevy si necháme až na film.

Veduta v Bratislave 4 - Vzniká dokumentárny film o vedute Bratislavy vo Florencii
Film môže obohatiť pohľad Slovákov na mnohé na zabudnuté a stratené pamiatky v čase.

Dokument vzniká pod patronátom Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ríme, Veľvyslanectva Talianska v SR, Slovenského inštitútu v Ríme, Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave. Vznik filmu podporili i podporujú Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Literárny fond, Magistrát Hl. mesta Bratislavy, Bratislavský samosprávny kraj, Poisťovňa Generali, Mestský ústav ochrany pamiatok Bratislavy, Nadácia SPP, Fond na podporu umenia, OK PC Vrbové – Ľuboš Kostúr, Bob Massarotti a Pam Mason.

Film by mali diváci uvidieť v priebehu roku 2023. Taliansko-slovenská téma bude vhodným pripomenutím 30. výročia bilaterálnych dohôd medzi Slovenskom a Talianskom. Film predstavíme aj talianskemu a medzinárodnému publiku počas filmových súťaží s archeologicko-historickou tematikou (Taliansko, RAM film, Firenze Archeofilm, Festival Internazionale del Cinema di Archeologia Arte Ambiente), prípadne i namedzinárodnom veľtrhu Borsa Mediterranea del Turismo Archeologico v Paeste v roku 2023.

  • Réžia: Daniel Dluhý
  • Kamera: Marek Kováč
  • Námet a scenár: Ivana Kvetánová
  • Zvukový majster: Samuel Škubla
  • Hudba: Miroslav Rajt
  • Preklad titulkov: Alexandra Lenzi Kučmová, Radomír Hrivňák Produkcia: Ivana Kvetánová, Margaréta Musilová, OZ Priatelia Bratislavy, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave
Kvetanova Ivana - Vzniká dokumentárny film o vedute Bratislavy vo Florencii

Študovala históriu a klasickú archeológiu na Trnavskej univerzite v Trnave. Má za sebou viaceré študijné a výskumné pobyty – American Academy of Rome (Taliansko), American Center of Oriental Research v Ammáne (Jordánsko), Univerzita vo Viedni. Je absolventkou Pápežského inštitútu pre kresťanskú archeológiu v Ríme. Dodnes pôsobí ako oficiálny certifikovaný sprievodca mesta Rím a jeho provincie. Spolupracuje na výskume kláštora na Katarínke v Dechticiach.