Mary Rose odhaľuje nové tajomstvá. Priebojné strely v 16. storočí?

Mary Rose počas pretekov so zvyškom flotily v roku 1513

31. mája 2013 bude v portsmouthskom prístavisku vo Veľkej Británii odhalené nové múzeum postavené okolo jednej z najznámejších lodí histórie – karaky Mary Rose. Postavili ju v roku 1509, svoje meno dostala po sestre kráľa Henricha VIII.  a ako vlajková loď tudorovského vojnového námorníctva úspešne slúžila svojej krajine vyše tri desaťročia, kým sa počas bitky s francúzskou inváznou flotilou v roku 1545 severne od ostrova Wight nepotopila s takmer celou posádkou. Jej vrak znovu objavili v roku 1971 a o 11 rokov neskôr ho zachránili pri jednom z najzložitejších a najnákladnejších projektov podmorskej archeológie. Rýchlosť, s akou sa Mary Rose vtedy potopila, a vrstvy bahna, ktoré ju v priebehu tých štyroch storočí obaľovali, urobili z vraku tejto lode unikátnu časovú schránku s tisíckami artefaktov nesmiernej historickej hodnoty. Jeden z nich teraz možno vydal svoje tajomstvo.

Delové gule z Mary Rose majú podobnú štruktúru ako novodobé priebojné strely

Internetové vydanie britského denníka Telegraph.co.uk zo 14. apríla 2013 prináša článok o zaujímavých delových guliach z Mary Rose. Tie majú zvláštnu štruktúru, ktorá naznačuje, že priebojné strely, ktoré sa začali vo vojenstve používať až v priebehu 19. storočia za účelom prekonania panciera, ktorý v tom čase tiež predstavoval technologickú novinku, sa mohli využívať už tri storočia predtým. Vedci podrobili tieto gule skúmaniu, vrátane röntgenového snímania, a využili tiež vysoko výkonné, neutróny vystreľujúce zariadenie, ktoré preniklo aj cez olovený plášť striel. S prekvapením zistili, že vnútri sa nachádzajú kúsky železa. Majú tak podobnú štruktúru ako novodobé priebojné strely, ktoré majú mäkký plášť a tvrdé jadro. Či sa používali aj s podobným účinkom, t. j. na nepriateľovej ochrane (v prípade Mary Rose by to bol trup protivníkovej lode) by sa mäkší plášť zastavil, ale tvrdšie jadro by bolo o to prieraznejšie, bude ešte predmetom ďalších skúšok v The Royal Armouries (Národné múzeum zbraní a zbroje).

Internetové odkazy:

Obrazová príloha: www.maryrose.org

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).