Od zmiznutia malajzijského lietadla v Indickom oceáne ubehli už skoro dva roky. Pátracie tímy našli na morskom dne už dva doteraz neznáme lodné vraky, ale zatiaľ žiadnu stopu po lete MH370.

Sonar zachytil vrak lode

Sonar zachytil zvláštny objekt v hĺbke 3,7 km krátko pred Vianocami. Havila Harmony, jedna z troch lodí, ktoré po MH370 pátrajú, potom použila podmorského robota, aby objekt bližšie preskúmala. Ukázalo sa, že ide o vrak lode, ktorá má trup zo železa alebo z ocele. Podľa odborníkov z Múzea Západnej Austrálie (Western Australian Museum) pochádza loď zo začiatku 19. storočia.

Ide už o druhý podobný prípad. Vlani zverejnil pátrací tím zábery trosiek roztrúsených po morskom dne. Dala sa medzi nimi rozoznať kotva a ďalšie objekty. Nachádzali sa 1000 km od pobrežia Austrálie v hĺbke takmer 4 km a podľa odborníkov išlo o nákladnú loď z 19. storočia.

Let MH370 odštartoval 8. marca 2014 z Kuala Lumpuru. Smeroval do Pekingu, tam však nikdy nedorazil. Krátko po štarte z neznámych dôvodov zmenil smer a podľa zachytených signálov zamieril nad Indický oceán. Po vyčerpaní paliva sa zrejme zrútil do mora západne od Austrálie. Na palube bolo 239 ľudí – 227 cestujúcich a 12 členov posádky. Po lietadle nebolo ani stopy až do 29. júla 2015, keď na ostrove Réunion našli časť vztlakovej klapky. Ukázalo sa, že pochádza zo zmiznutého Boeingu 777. Réunion leží približne 4000 km od oblasti, v ktorej lietadlo hľadajú, analýza morského prúdenia však potvrdila, že pátranie sa sústreďuje na správnu oblasť.

Momentálne let MH370 hľadajú tri lode. Vytýčená oblasť má 120 000 štvorcových kilometrov, zatiaľ prehľadali dve tretiny. Do leta 2016 chce pátrací tím prehľadať aj zvyšok a ak sa vrak Boeingu nenájde, celá operácia sa skončí.

Ide o jedno z najväčších a najťažších pátraní v histórii. Morské dno v oblasti je totiž mimoriadne hornaté, podmorské hory sú tam väčšie ako Alpy. Počasie je tam mimoriadne nepriaznivé a tri pátracie lode sa často pohybujú iba rýchlosťou chôdze. Pred začiatkom operácie vedeli vedci o morskom dne v tejto oblasti menej ako o povrchu Mesiaca. Nie je preto žiadnym prekvapením, že odhaľujú stále nové a nové tajomstvá. Okrem spomínaných lodných vrakov zmapovali aj viacero doteraz neznámych podmorských sopiek.

Internetové odkazy:

Obrazová príloha: ATSB

Absolvent žurnalistiky a pedagogiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako redaktor zahraničných oddelení v agentúre SITA a v denníkoch Národná Obroda, Plus Jeden Deň a Nový Čas. Zaujíma sa o vojenskú techniku a o históriu druhej svetovej vojny. Publikoval aj v časopisoch Obrana a Hobby Historie.