Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci 2. ročníka prednáškového cyklu  „Čo sa skrýva v depozite“ zavŕši v Matejovom dome historik Filip Glocko. Už najbližší utorok 12. decembra 2017 o 17 – tej hodine priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea významného fotografa 19. storočia, ktorý svoju tvorbu zameral aj na  mesto pod Urpínom a jeho obyvateľov.

S vynájdením fotografie úzko súvisí vznik novej profesie fotografa, ktorá sa pomerne rýchlo stala atraktívnym zamestnaním. Čaru fotografie podľahli medzi inými aj bratia Gutkaissovci – Jozef a Anton.

Rodákovi z rakúskeho Linczu prirástla Banská Bystrica k srdcu

Jozefa Gutkaissa môžeme zaradiť medzi najvýznamnejších fotografov svojej doby, zdôrazňuje historik Filip Glocko a zároveň dodáva, že Gutkaiss je dodnes vo Švajčiarsku považovaný za jedného z prvých priekopníkov fotografovania. Počas svojej fotografickej praxe ako prvý vynašiel unikátny technický postup, ktorým dokázal zväčšovať fotografie na rozmery 20 x 30 cm a tiež 24 x 30 cm. Celý svoj život zasvätil umeniu výroby fotografií a jeho zdokonaľovaniu. Fotografický kumšt ho živil aj po presťahovaní sa zo Švajčiarska do Banskej Bystrice.

Hradny areal a oprava veze z roku 1886 a jej dnesna podobayyyyyyyyyyy - Fotografoval Banskú Bystricu už v 19. storočí
Hradný areál a oprava veže z roku 1886 a jej dnešná podoba

V meste pod Urpínom si otvoril fotografický salón na dnešnej Dolnej ulici č. 20. Pod vplyvom módneho trendu sa význam fotografie postupne rozšíril a z počiatočného suveníru či ojedinelej rodinnej spomienky na významnú životnú udalosť si ľudia svoje domovy čoskoro zaplnili rodinnými albumami. Salón Jozefa Gutkaissa sa tak čoskoro stal vyhľadávaným miestom v Banskej Bystrici. Rozmach fotografovania ho podnietil k otvoreniu  pobočky v Banskej Štiavnici a svojím fotoaparátom zvečňoval aj kúpeľných hostí a krásy prírody v ďalšej svojej filiálke – vo vychýrených kúpeľoch Korytnica.

Jedno z najkrajších období strávil práve v našom meste, spomína historik Stredoslovenského múzea. V týchto rokoch vznikli aj jeho najlepšie práce a práve prostredníctvom fotografií z jeho salóna sa nám zachovali záznamy o premenách Banskej Bystrice, a tiež portréty významných osobností mesta, medzi inými aj Andreja Sládkoviča a baróna Antona Radvanského.

Obľúbený cyklus prednášok s názvom Čo sa skrýva v depozite vstupuje vo februári už do svojho tretieho ročníka, pozýva návštevníkov do Matejovho domu aj v budúcom roku riaditeľ múzea Roman Hradecký a zároveň sľubuje „že aj tretí ročník bude tematicky vyvážený a zaujímavý.

Aj v roku 2018 vás pozývame na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

20.02. 2018 o 17.00 hod. s historikom Petrom Račkom na tému Vo víre meruôsmych rokov