Slovinsko patrí svojou rozlohou i počtom obyvateľov k jednému z najmenších štátov Európy. Podobne ako Slovensko, s ktorým si ho v zahraničí pre podobnosť názvu i vlajky často zamieňajú, sa hrdí krásnou prírodou, bohatou históriou i množstvom historických pamiatok. Navyše má ešte necelých 50 km morského pobrežia pri Jadranskom mori.

Okrem toho sa môže pochváliť aj jedným z najväčších parkov vojenskej histórie v Európe. Park vojaške zgodovine v obci Pivka, zhruba hodinu cesty autom južne od hlavného mesta Ľubľany, je vôbec najväčším muzeálnym komplexom v celom Slovinsku a ideálnym miestom na návštevu pre všetkých priaznivcov vojenských dejín a nadšencov historickej vojenskej techniky.

Park ponúka svojim návštevníkom jedinečný pohľad nielen na národné, ale aj na svetové vojenské dejiny. Rozľahlý areál múzea sa rozprestiera okolo bývalých kasární juhoslovanskej armády, ktoré postavili Taliani ešte v roku 1930  na ochranu vtedajšej vlastnej hranice. Medzi rokmi 1945 a 1991 tu boli ubytované jednotky Juhoslovanskej ľudovej armády. Od roku 2004 tu funguje Park vojenskej histórie.

Prezentuje sa tu predovšetkým početná zbierka tankovej a delostreleckej techniky, ktorá obsahuje výzbroj od obdobia druhej svetovej vojny cez studenú vojnu až po vojnu o nezávislosť z roku 1991. Zastúpené sú známe americké i sovietske tanky, ako napr. M4A3 Sherman či T-34/85, z novších T-72 alebo simulátor na báze T-55. Z delostrelectva je tu možné vidieť legendárny nemecký 88 mm Flak či nemenej legendárny protilietadlový Bofors 40 mm z obdobia 2. svetovej vojny.

Bojové lietadlá i špionážna ponorka

10. Modernejsia vojenska technika ktora si zabojovala este v slovinskej vojne za nezavislost v roku 1991 . V pozadi MiG 21QQQ - Najväčší muzeálny komplex v Slovinsku sa venuje vojenskej histórii
Modernejšia vojenská technika, ktorá si zabojovala ešte v slovinskej vojne za nezávislosť v roku 1991. V pozadí MiG-21.

V leteckej zbierke je päť kusov vojenských lietadiel: americké stíhacie bombardéry F-84 Thunderjet a F-86 Sabre, ktoré boli dodané do Juhoslávie v rámci americkej vojenskej pomoci v 50. rokoch 20. storočia, rumunský podzvukový IAR-93 Vultur, určený pre blízku podporu a taktický prieskum, juhoslovanský cvičný SOKO 522 a v neposlednom rade slávny sovietsky MiG-21, najvyrábanejšie nadzvukové lietadlo na svete, ktoré bolo nasadené do boja ešte počas slovinskej vojny za nezávislosť v roku 1991.

Nepochybne najväčšou atrakciou je však 76-tonová a 19 metrov dlhá juhoslovanská miniponorka P-913 Zeta, ktorú si možno pozrieť aj zvnútra. V 80. rokoch 20. storočia si dalo juhoslovanské vojnové námorníctvo v domácich lodeniciach postaviť celkom šesť ponoriek tohto typu. Vzhľadom na svoju veľkosť neboli vyzbrojené, mali iba štvorčlennú posádku, ktorú na bojových misiách dopĺňalo šesť členov špeciálnych síl. Ich hlavnou úlohou bol prieskum a diverzné misie. Pri plnení týchto úloh bola miniponorka schopná niesť štvoricu podmorských skútrov, tvarom podobných torpédam, alebo šesť mín. Ponorky dostávali mená po juhoslovanských riekach – Zeta napr. po čiernohorskej, a aj do parku sa dostala v roku 2011 darom od Čiernej Hory. Zo zvyšných piatich miniponoriek už ani jedna nie je v činnej službe, tri sú takisto súčasťou muzeálnych expozícií v ďalších postjuhoslovanských krajinách, jedna bola zošrotovaná a osud jednej zostáva neznámy.

11. Miniponorka P 913 ZetaQQQ - Najväčší muzeálny komplex v Slovinsku sa venuje vojenskej histórii
Miniponorka P-913 Zeta.

Návštevníci parku si môžu svoj zážitok ešte vylepšiť aj zhruba štvorhodinovou prechádzkou po okružnej trase vojenskej histórie alebo výstupom náučno-tematickým chodníkom na blízky kopec Primož, kde sa nachádza opevnenie z rozsiahleho (celkom 1851 km dlhého) Alpského valu, ktorý si v rokoch 1930 – 1942 na ochranu svojich severných hraníc dalo postaviť Mussoliniho fašistické Taliansko.

Areál disponuje bezplatným parkoviskom, informačným centrom, muzeálnym obchodom, reštauráciou, a dokonca aj nabíjacou stanicou pre elektromobily.

Park vojenskej histórie v slovinskej Pivke je pre svojich návštevníkov otvorený každý deň, okrem 25. decembra a 1. januára. Bližšie informácie o otváracích hodinách, ktoré sa líšia podľa sezóny, o výške vstupného, ale aj ďalšie fakty, fotky a videá nájdete na webovej stránke múzea, ktorá je dostupná aj v českej jazykovej mutácii, alebo na ich facebookovom profile.

Roman foto scaled e1664540891421 - Najväčší muzeálny komplex v Slovinsku sa venuje vojenskej histórii

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).