Britský archeológ Nicolas Reeves predstavil nové informácie, podľa ktorých našiel dôkaz, že kráľovná Nefertiti mohla byť tajne pochovaná v Tutanchamónovej hrobke.
Nefertiti, kráľovná 18. dynastie a hlavná manželka kacírskeho faraóna Achnatona, je jednou z najznámejších kráľovien starovekého Egypta. Preslávila ju najmä jej krása, no okrem toho aj podpora manžela v náboženskej reforme, keď spolu zavrhli staré božstvá Egypta a povýšili nad ne jediného boha – Atona – slnečný kotúč. Nefertitina smrť a jej posledné roky v Amarne (vtedajšom hlavnom meste v strednom Egypte – Achetaton) boli až doteraz zahalené tajomstvom. No Nicolas Reeves možno našiel dôkaz, že „Kráska, ktorá prichádza“ (tak znie Nefertitino meno v preklade) by mohla byť pochovaná v doteraz neobjavených priestoroch hrobky jej nevlastného syna Tutanchamóna.
Miestnosti X a Y
Minuloročné skeny stien Tutanchamónovej hrobky s vysokým rozlíšením, urobené madridskými špecialistami na konzerváciu pamiatok, upútali Reevesovu pozornosť potom, čo na dvoch stenách spozoroval niekoľko štrbín a prasklín. Tie podľa neho dokazujú existenciu dvoch miestností, ktoré boli zámerne zamurované a omietnuté, aby zostali utajené. Kým miestnosť X orientovaná na západ by mala byť skladom z Tutanchamónovej éry, severná miestnosť Y by mala byť pokračovaním hrobky KV 62 (King’s Valley – tzv. Údolie kráľov, pozn. autorky) objavenej v roku 1922 Howardom Carterom, a teda potenciálnym miestom posledného odpočinku Nefertiti.
Netradičné fakty o KV 62
Existenciu ďalšej pohrebnej komory by mal dokazovať aj fakt, že KV 62 je netradične malá (tvoria ju iba 4 malé miestnosti) a pri jej otvorení v r. 1922 bola neprimerane preplnená predmetmi vysokej kvality, kontrastujúcimi s jednoduchosťou hrobky. Nicolas Reeves tvrdí, že kým niektorí egyptológovia dekoráciu predmetov z hrobky prešli bez povšimnutia, on si všimol, že väčšina z nich pochádza od Tutanchamónových predchodcov. Podiel „recyklovaných“ predmetov v hrobke sa podľa najnovších zistení blíži k 80 % a zahŕňa veľké pozlátený sarkofág, rakvy, zlatú masku a kanopické nádoby. Predmety pritom Reeves rozdeľuje do dvoch kategórií:
1. predmety určené do pohrebnej výbavy samotného Achnatona – tvoria menšiu časť,
2. predmety, ktoré mali byť pripravená pre Achnatonovho tajomného spoluvládcu, známeho pod menom Anchcheperure Neferneferuaton – tvoria väčšiu časť.
Proporcie tela, ikonografia a nápisy tohto spoluvládcu nasvedčujú, že išlo o ženu, s najväčšou pravdepodobnosťou o hlavnú kráľovskú manželku Neferneferuaton-Nefertiti. Jej tituly dokazujú, že bola spoluvládkyňou svojho manžela a možno po jeho smrti aj faraónom. Navyše orientácia jej pohrebnej komory na sever by zodpovedala orientácii typickej pre kráľovné alebo princezné.
Popredný britský egyptológ a archeológ Arizonskej univerzity však sám vyzýva k zdržanlivosti. Ak by sa však teória potvrdila, podľa jeho vlastných slov by išlo o „najväčší archeologický objav všetkých čias.“
Dodatok: Dr. Mamdouh El Damaty, minister pre správu pamiatok Egypta, sa dnes po svojom návrate z Japonska konečne vyjadril k hypotéze Nicolasa Reevesa. Povedal, že sa na neho plánuje obrátiť, aby zistil vedecké fakty, ktoré britského archeológa viedli k už medializovaným záverom. Minister tiež podotkol, že egyptská vláda chce čo najskôr preštudovať pravdivosť teórie Dr. Reevesa.
Použitá literatúra
- Reeves, N.: Amarna Royal Tombs Project. Valley of the Kings. Amarna Royal Tombs Project, Occasional Paper No. 1, 2015, 1 – 16.
- http://www.economist.com/news/books-and-arts/21660503-tantalising-clue-location-long-sought-pharaonic-tomb-what-lies-beneath
- http://www.bbc.com/news/world-middle-east-33868103?ocid=socialflow_facebook
Obrazová príloha
N. Reeves, Wikipedia
MA Paulína Šútorová – vyštudovala egyptológiu na Swansea University vo Walese. V rámci štúdia, vedeckej činnosti a svojich viacerých článkov uverejnených v rôznych vedecko-popularizačných časopisoch sa venuje predovšetkým hieroglyfickým textom, egyptskej epigrafike a literatúre ako aj dejinám a umeniu Novej ríše. Jej špecializáciou sú egyptské kráľovné. Zúčastnila sa archeologického výskumu na Tel el-Rétabí a je súčasťou South Asasif Conservation Project.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1940 Roku 1940 zadalo Spojené kráľovstvo americkým lodeniciam prvú objednávku na stavbu 60 obchodných lodí, ktoré mali nahradiť utrpené vojnové straty. Odtiaľ bol už len krok k zrodu najmasovejšie vyrábaných obchodných lodí v dejinách, ktoré pomohli spojencom vyhrať druhú svetovú vojnu. Viac info...