Našu tradičnú anketu sme robili tento rok trochu na poslednú chvíľu. Napriek tomu sa nám podarilo urobiť zoznam veľmi zaujímavých knižných darčekov pre každého fanúšika histórie.
Staroveké dejiny
V edícii Orient vydavateľstva Academia vyšiel fundovaný a komentovaný český preklad najvýznamnejších klinopisných pamiatok z Mezopotámie – Když království sestoupilo z nebes (preklad Jiří Prosecký). Okrem iného vďaka tejto knihe pochopíte dôležitú vec: historickú literatúru nevytvorili Gréci, ale bola tu s nami dlho predtým.
V „slovenskom Ríme“ v Trnave vznikla zaujímavá kniha o najväčšom vojvodcovi všetkých čias – Alexandrovi Veľkom. Slovenskí historici pod vedením Michala Habaja vytvorili knihu (Alexander Veľký), ktorá pokryla všetky aspekty života slávneho panovníka. Do knihy prispel aj pravidelný autor Historyweb-u.sk – František Hříbal.
Stredovek
Majstrom historickej eseje bol, žiaľ, už zosnulý francúzsky historik Jacques Le Goff. V jeho knihe (O hranicích dějinných období na příkladu středověku a renesance) sa dozviete odpoveď na najdôležitejšiu otázku, akú si historik stredoveku môže položiť: Čo je to vlastne stredovek a odkiaľ sa vzal?
Výskum každodennosti života v minulosti priniesol pozoruhodné výsledky, ktoré dotvárajú poznanie našej civilizácie a umožňujú aj jej lepšie pochopenie. Na knižnom trhu sa objavila publikácia, ktorá sa zamerala práve na každodennosť kráľovského a panského dvora (Dana Dvořáčková-Malá, Jan Zelenka a kolektív: Přemyslovský dvůr : Život knížat, králů a rytířů ve středověku).
V českom preklade konečne vyšla dobrá kniha britského novinára Toma Hollanda (Ve stínu meče : Zápas o celosvětovou říši a konec starého světa). Opisuje v nej koniec Byzantskej a Sasánovskej ríše i nástup novej veľmoci Arabského kalifátu. Tom Holland patrí medzi svetovú špičku v popularizácii histórie, dokáže aj „suché“ fakty písať ako dobrodružný príbeh.
Výnimočná kniha o stredoveku vznikla aj na Slovensku. Pod editorskou taktovkou Daniely Dvořákovej vznikol zborník s príspevkami viacerých autorov o vzťahu človeka a zvierat v stredoveku (Človek a svet zvierat v stredoveku).
Novovek
Do kategórie publikovaných prameňov sa radí aj antológia dokumentov z Veľkej francúzskej revolúcie pod názvom Zrození občana. Na svedomí ju má tím autorov z Karlovej univerzity, hlavným editorom práce je uznávaná odborníčka na dejiny Veľkej francúzskej revolúcie Daniela Tinková.
Medzi pramene môžeme zaradiť aj spomienky kapitána Elzéara Blazého (Život v Napoleonově armádě) v preklade znalca napoleonského obdobia Jiřího Kovaříka. Ide o komentované memoáre, doplnené štúdiou o napoleonskej pechote. Prameň je výnimočný aj preto, že kapitán Elzéar Blazé sa v armáde vypracoval z obyčajného vojaka na dôstojníka a jeho pohľad je tak blízky pohľadu väčšiny Napoleonových vojakov.
Osobnosti
V roku 2015 sme si uctili aj jedno dôležité výročie, a to 200 rokov od narodenia asi najvýznamnejšieho národného buditeľa – Ľudovíta Štúra. Trochu paradoxne najlepšie dielo k tejto téme vyšlo od maďarského historika Józsefa Demmela (Ľudovít Štúr). Ide o nový, bezpátosový pohľad na významnú osobnosť slovenských dejín.
Tomáš Černák patrí medzi stálych prispievateľov na našich stránkach. Tento rok mu vyšla kniha o mladých rokoch kontroverznej postavy slovenských dejín – Gustávovi Husákovi (Husák – mladé roky Gustáva Husáka). Tomáš sa snažil komunistického politika opísať bez zbytočného pozitívneho alebo negatívneho zveličovania. Vznikla tak veľmi zaujímavá publikácia.
Druhá svetová vojna
Z najhroznejšieho obdobia dejín našej civilizácie môžeme odporučiť tri knihy. Prvá je o jednom z hlavných aktérov vojnového konfliktu – Adolfovi Hitlerovi (Adolf Hitler : Tak vedl a řídil). Kníh o nacistickom vodcovi bolo napísaných obrovské množstvo, asi preto sa autor Werner Maser pokúsil preniknúť viac dovnútra osobnosti strojcu druhej svetovej vojny.
Príčin druhej svetovej vojny však bolo viac. Jednou z nich je aj nacisticko-sovietsky pakt. Na jeho základe došlo k invázii do Poľska a po jeho porušení k vypuknutiu druhej svetovej vojny, ktorá sa zmenila na zásadný a rozhodujúci civilizačný boj. Viac sa dozviete v knihe britského historika Rogera Moorhousea (Diablovi spojenci : Hitlerov pakt so Stalinom).
Timothy Snyder patrí k špičke svetových historikov. Skoro súčasne s britským vydaním vyšla jeho najnovšia kniha aj na Slovensku. V diele Čierna zem sa venuje téme holokaustu, pričom pracuje s najnovšími archívnymi prameňmi a snaží sa o nový pohľad na problematiku.
Dejiny zbraní
Čo si vybavíte ako prvé, keď sa povie slovo samopal alebo automatická zbraň? Väčšina ľudí na tejto planéte si takmer určite vybaví „kalašnikov“, legendárnu a v množstve variantov, licenčných kópií a ďalších odvodených typov stále najrozšírenejšiu ručnú palnú zbraň na svete. Viac sa o nej dozviete v knihe, ktorú sme recenzovali aj na našom webe (C. J. Chivers: Kalašnikov AK-47 proti světu).
Zaujímavou sériou kníh o nasadení nemeckých ponoriek v prvej svetovej vojne je päťdielna edícia Zlověstné oceány. Knihy od holandského námorného historika Emmericha Hakvoorta dopĺňa aj hudobné CD s melódiami z obdobia prvej svetovej vojny.
Aktuálne dejiny
Henry Kissnger napísal svoju novú knihu World Order : Reflections on the Character of Nations and the Course of History. Hovorí v nej, že snaha vyznať sa v zahraničnej politike a rozhodovaní je umenie, kde je extrémne dôležité poznať históriu danej krajiny, podľa ktorej môžeme pochopiť jej reakcie.
V januári roku 2011 sa v niekoľkých krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky spustila séria občianskych revolúcií, ktoré dostali súhrnné označenie „Arabská jar“. Táto téma je známa hlavne z komerčných médií. Absentovala kritická odborná analýza tejto problematiky. Prázdne miesto výborne vyplnil český bádateľ Miloš Mendel (Arabské jaro).
Napriek predpovediam, že 21. storočie bude storočím pokračujúceho sekularizmu, sledujeme vo svete nárast náboženského extrémizmu a násilia páchaného v mene Boha. Vo svojej novej knihe sa Jonathan Sacks zamýšľa nad temnou stránkou troch najväčších monoteistických náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu (Not in God’s Name : Confronting Religious Violence). Snaží sa odhaliť príčiny, ktoré vedú náboženstvá hlásajúce mier a odpustenie k nepredstaviteľným prejavom násilia. Pre pochopenie príčin siaha do histórie a hľadá posolstvo, ktoré by mohli priniesť vzájomné porozumenie v 21. storočí.
Historické romány
Asi by to už ani neboli Vianoce, keby sme neodporučili nejaký dobrý román od slovenského autora Juraja Červenáka. Na stránkach Historyweb-u patrí medzi najobľúbenejších spisovateľov. Tento rok určite odporúčame pokračovanie jeho série o dvojici vyšetrovateľov zo začiatku 17. storočia – Steinovi a Barbaričovi. V novom románe sa venujú tajomným úmrtiam na území mesta Prešporok (Ohnivé znamenie).
Dáma v zlatom od Anny-Marii O’Connorovej opisuje príbeh maliara Gustava Klimta, jeho osudových žien a potomkov, ale aj boj Adelinej netere Márie Altmannovej o navrátenie ukradnutých obrazov a osudy desiatok významných osobností európskeho kultúrneho života, ktorých životy sa preťali za nečakaných okolností. Spracovanie tejto výnimočnej knihy ste mohli tento rok vidieť aj v slovenských kinách.
Detská kniha na záver
Vianočné darčeky snáď najradšej dostávajú deti, preto sme do nášho rebríčka zaradili aj knihu pre ne (Cesta naprieč dejinami). Krásne ilustrovaný atlas dejín od praveku až po súčasnosť bude vás a vaše deti sprevádzať najdôležitejšími udalosťami a momentmi histórie celého sveta. Na vyše 60 mapách budete sledovať vývoj človeka, objavíte staroveké civilizácie, zažijete dobyvačné výpravy Vikingov, prejdete po Hodvábnej ceste, zažijete priemyselnú revolúciu až sa nakoniec dostanete do vesmíru a pristanete na Mesiaci.
Spracoval Branislav Kovár
Svojimi tipmi prispeli (v abecednom poradí): Lucia Benediková, František Hříbal, Jozef Hyrja, Hana Chorvátová, Lucia Kováčová, Pavol Kosnáč, Roman Mocpajchel, Diana Olexová, Evina Stein a Oliver Zajac
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1802 V tento deň roku 1802 sa narodil Lajos Kossuth, liberálny politika a vodca Maďarskej revolúcie, ktorý však pre nemaďarské národy Uhorska dodnes symbolizuje neoblomného agitátora a propagátora násilnej maďarizácie. Viac info...