Porážka a katastrofa Napoleona v Rusku sa často spája s miestnou krutou zimou a schopnosťami domácej armády. V skutočnosti francúzska armáda stretla svojho najväčšieho nepriateľa už pár dní po prekročení hraníc. Najodvážnejšie odhady hovoria, že vyše polovica francúzskych obetí neumrela v dôsledku vojenského stretu, ale zabila ich choroba, v drvivej väčšine škvrnitý týfus.

Autor textu: Oliver Zajac

Nahovorila: Viktória Rigová

Technická a odborná spolupráca: Vladimír Koppan

Technická spolupráca: Peter Mézeš

Editor: Branislav Kovár

Zvučka: Red Baron´s Theme by Alexander Nakarada (www.serpentsoundstudios.com)

Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License

Prechody: Mozart – Requiem in D minor

Mgr. Viktória Rigová (1995) – v súčasnosti pôsobí ako interná doktorandka na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojom výskume sa zameriava na sociálnu starostlivosť o deti a mládež na Slovensku v rokoch 1918 – 1945, taktiež na fenomén problémovej mládeže a jej ústavnú prevýchovu. V minulosti pracovala ako lektorka na Nitrianskom hrade a v detskom múzeu Severka. Je autorkou viacerých vedeckých článkov a spoluriešiteľkou viacerých projektov KEGA a APVV, medzi ktoré patrí aj projekt „Dejiny Hlinkovej slovenskej ľudovej strany v domácich a európskych dimenziách (1905 – 1945)“. Jej hlas môžete poznať z podcastov „História pre zaneprázdnených“.

vyštudoval históriu a filozofiu na UPJŠ v Košiciach a doktorát obhájil na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Pôsobil na Deutsches Historisches Institut vo Varšave a v súčasnosti je vedeckým pracovníkom Historického ústavu SAV. Vo svojom výskume sa zaoberá najmä dejinami prvej polovice 19. storočia. Absolvoval študijné a výskumné pobyty na univerzitách a vedeckých inštitúciách vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku a Slovinsku.