Archeológovia na južnej Morave našli v roku 2013 hrob najúspešnejšieho nemeckého tankistu druhej svetovej vojny Kurta Knispela. Dosiahol 168 potvrdených víťazstiev nad spojeneckými tankami.

Bol Nemec, ale jeho narodenie i úmrtie sú spojené s Československom. Na svet prišiel 20. septembra 1921 v Sudetách v Salisove, okres Jeseník. Vyučil sa za automechanika. Potom, čo Nemecko obsadilo Sudety, stal sa občanom Tretej ríše. V septembri 1940 musel narukovať do nemeckej armády. Po absolvovaní tankistického výcviku ho v auguste 1941 pridelili k 12. tankovej divízii. Stal sa strelcom v strednom tanku PzKpfw IV. Do januára 1943 dosiahol 12 víťazstiev.

Knispel 1 - Našli hrob najúspešnejšieho tankistu všetkých čias
Kurt Knispel získal nemecké občianstvo až po zabratí československých Sudet.

Potom absolvoval preškolenie na ťažký tank Tiger a na front sa vrátil s jednotkou sPzAbt. 503 práve pred bitkou o Kursk. V nej dosiahol ďalších 27 víťazstiev. Po Kursku nasledovali ťažké ústupové boje až do mája 1944, keď jeho oddiel stiahli na doplnenie strát. Okrem Tigrov dostal vtedy sPzAbt. 503 aj nové Tigre II.

Dovtedy bol Knispel strelcom v posádkach iných veliteľov, neskôr už velil svojmu vlastnému tanku. Po vylodení západných spojencov bojoval v Normandii, na jeseň 1944 ho presunuli opäť na východný front. Bojoval v Maďarsku, odkiaľ ustúpil na územie Československa. Vo februári 1945 sa jeho jednotka podieľala na zničení sovietskeho predmostia na Hrone. 15. marca 1945 sa začala nová sovietska ofenzíva na tejto rieke a Knispel so svojou jednotkou ustupoval cez Vráble a okolie Nitry k Trnave. Na začiatku apríla 1945 bojoval pri Boleráze a pri Trstíne, a potom sa presunul cez Karpaty na Záhorie a na Moravu.

V bojoch pri Znojme bol ťažko zranený a 28. apríla 1945 zomrel v poľnej nemocnici vo Vrbovci. Tam bol aj pochovaný spolu s ďalšími vojakmi. O desať dní sa vojna v Európe skončila.

Bundesarchiv Bild 146 1975 102 14A Panzer VI Tiger II Konigstiger - Našli hrob najúspešnejšieho tankistu všetkých čias
Nemecký tank Tiger II bol prezývaný Königstiger (kráľovský tiger). Tento nemecký ťažký tank bol nasadený až na jar roku 1944.

Do svojej smrti dosiahol 126 víťazstiev ako strelec tanku a ďalších 42 ako veliteľ tanku. Je tak najúspešnejším tankistom nielen v nemeckej armáde, ale vôbec na svete. Napriek tomu ho prakticky nepovyšovali a nikdy nedostal Rytiersky kríž, hoci ho naň štyrikrát navrhli. Dôvodom bolo jeho nevojenské správanie. Nosil briadku a vlasy mal nepredpisovo dlhé. Na krakovskej stanici pri presune na front napríklad napadol strážcu, ktorý týral väzňa z koncentračného tábora. Pravdepodobne iba jeho úspechy zabránili tomu, aby skončil vo väzbe či v trestnom oddiele.

Po vojne sa na hroby nemeckých vojakov vo Vrbovci zabudlo. Ľudia v Československu nemali dôvod si pripomínať nemeckých vojakov. Až nedávno ich znovu našli archeológovia z Moravského zemského múzea v Brne. Tí dlhodobo spolupracujú s nemeckým Ľudovým spolkom pre starostlivosť o vojnové hroby. Hroby sa podarilo lokalizovať aj vďaka úsiliu nadšencov združených okolo webovej stránky www.forum.valka.cz. Medzi nájdenými pozostatkami bolo aj telo s identifikačnou známkou Kurta Knispela. V lebke sa našla črepina z mínometného granátu. Údajne vystúpil zo svojho tanku, aby pomohol posádke iného zasiahnutého tanku, a vtedy utrpel smrteľné zranenie.

Internetové odkazy:

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Baric Miroslav - Našli hrob najúspešnejšieho tankistu všetkých čias

Absolvent žurnalistiky a pedagogiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako redaktor zahraničných oddelení v agentúre SITA a v denníkoch Národná Obroda, Plus Jeden Deň a Nový Čas. Zaujíma sa o vojenskú techniku a o históriu druhej svetovej vojny. Publikoval aj v časopisoch Obrana a Hobby Historie.