Na konferencii v Naí Dillí 4. novembra 2012 boli prijaté nové závery o začiatku civilizácie na Indickom polostrove. Začiatky starovekej Indie sa kladú do obdobia tzv. harappskej kultúry medzi roky 3750 až 2300 pred Kr. a jej koniec medzi roky 1800 až 1500 pred Kr. Kultúra sa rozšírila na území dnešného Pakistanu a západnej Indie. Najhustejšie osídlenie bolo v povodí rieky Indus. Bola to vyspelá archeologická kultúra mestského typu, pre ktorú bola typická jednotnosť jej kultúrnych prejavov, napríklad jednotný systém výstavby sídlisk, rozdelených na štvrte a ulice, alebo spôsob výroby zbraní a pracovných nástrojov. Tvarovo podobná bola i keramika.

Okrem lokalít mestského typu máme doložených viac ako tisíc vidieckych sídiel. Niektoré sídla boli špecializované na poľnohospodárstvo, iné na remeselnú výrobu (hlavne na spracovanie bronzu).

517 - Začiatok indickej civilizácie
Rekonštrukcia osídlenia harappskej kultúry

Na spomínanej konferencii sa však začalo uvažovať o ešte skoršom začiatku harappskej civilizácie. Dáta z viacerých miest kladú tzv. predvčasnoharappský horizont nálezov ďaleko dozadu. Napríklad údaje z lokality Bhirrana (Haryana) posúvajú začiatky harappskej civilizácie až do obdobia medzi rokmi 7380 − 6201 pred Kr. Tieto dáta sa potvrdzujú aj z iných miest dnešnej Indie a Pakistanu. Zdá sa, že civilizácie starovekej Indie patria k najstarším kultúram na svete. Uvidíme, čo prinesú ďalšie výskumy.

Použitá literatúra

Strnad, J. a kol.: Dějiny Indie. Praha 2003.

http://in.news.yahoo.com/indus-valley-2-000-years-older-thought-183000133.html

Obrazová príloha: www.wikipedia.org.

Branislav Kovar - Začiatok indickej civilizácie

vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v.v.i. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených 1 a 2, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách. Napísal aj knihu Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.