Obrovskú starovekú studňu sa podarilo objaviť v indickom meste Dholavira.

 

Indickí archeológovia pravdepodobne objavili jednu z najstarších studní na svete. Počas výskumu mesta Dholavira, ktoré patrilo k najväčším centrám harappskej kultúry, vedci našli studňu so schodmi, napojenú na väčší vodný systém. Priebežne sa nález datuje do obdobia okolo roku 3000 pred Kr.

Zdá sa, že celý objekt sa napája na väčší vodný systém. Harappská kultúra je známa svojím prepracovaným systémom kanalizácie. Celý systém z Dholaviry je momentálne 73,4 m dlhý, 29,3 m široký a dosahuje hĺbku 10 m. Na výskum používajú archeológovia 3D skener a georadar.

Ďalšie výskumy v Dholavire možno potvrdia, že ide o jeden z najväčších a najstarších objavov tohto druhu na svete, a to nielen v rámci harappskej kultúry.

Literatúra

http://www.archaeology.org/news/2583-141009-india-harappan-stepwell

http://timesofindia.indiatimes.com/india/5000-year-old-Harappan-stepwell-found-in-Kutch-bigger-than-Mohenjodaros/articleshow/44638220.cms

http://asi.nic.in/asi_exca_2007_dholavira_images.asp#

Obazová príloha: Archaeological Survey of India 

Branislav Kovar - V Indii objavili 5000 rokov starú studňu

vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v.v.i. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených 1 a 2, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách. Napísal aj knihu Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.