Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1923-01-05

Roku 1923 postrelil mladý ľavicový radikál Josef Šoupal ministra financií ČSR Aloisa Rašína

Alois Rašín

Český ekonóm a politik, jeden z odsúdených v procese s Omladinou, účastník 1. odboja, jeden z mužov 28. októbra a funkcionár Československej národnej demokracie Alois Rašín sa stal prvým ministrom financií čoskoro po vzniku Československa. Hneď po tom, čo získala československá vláda kontrolu nad celým územím republiky, prišiel čas na riešenie dôležitých hospodárskych otázok. Rašín bol jedným zo strojcov finančnej reformy, ktorá priniesla Československu novú menu – korunu. Po atentáte Rašína previezli do nemocnice, kde nakoniec 18. februára 1923 zomrel.

Viac sa o Rašínovi i menovej reforme dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/medzi-vojnami/rasinova-reforma-stvorila-ceskoslovensku-korunu/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar