#VtentoDeň: 30.3.1981
Roku 1981 bol spáchaný atentát na 40. prezidenta Spojených štátov, Ronalda Reagana.
Reagana, ktorý bol vo funkcii len 69 dní, spolu s ďalšími tromi osobami vážne postrelil John Hinckley. Chvíľu po streľbe bol prezident agentami tajnej služby naložený do limuzíny.
Spočiatku si nikto nevšimol, že prezident bol zasiahnutý. Reagan však začal vykašliavať svetlú a spenenú krv, čo svedčilo o poranení pľúc. Vzhľadom na obrovskú bolesť spôsobenú výstrelom si prezident myslel, že mu agenti pri nakladaní do limuzíny zlomili rebro. Prezidenta okamžite previezli do Univerzitnej nemocnice Georgea Washingtona. Reagan sa sťažoval na mimoriadne ťažkosti s dýchaním a cestou na operačnú sálu neustále padal na zem.
Na operačnej sále, tesne pred začiatkom zákroku, Reagan vyslovil slávnu vetu: „Páni, prosím, povedzte mi, že ste tu všetci republikáni.“ Hoci to tak nebolo, mali všetci solidárne prikývnuť. Operácia trvala celkovo tri hodiny a pooperačný stav komplikovala horúčka, ktorú sa podarilo potlačiť len antibiotikami. Hoci prezident Reagan utrpel vážny priestrel pľúcneho laloku, vďaka rýchlej lekárskej pomoci sa pomerne rýchlo zotavil. Stal sa tak druhým americkým prezidentom, ktorý prežil atentát strelnou zbraňou.
Atentátnik John Hinckley bol 21. júna 1981 uznaný za nevinného z dôvodu nepríčetnosti. Podľa psychiatrických posudkov, ktoré si vyžiadal obhajca, bol v čase činu nepríčetný, zatiaľ čo podľa posudkov, ktoré si vyžiadal prokurátor, bol v čase činu príčetný.Na základe odporúčania svojho advokáta Hinckley odmietol počas procesu vypovedať. Následne ho súd nariadil umiestniť na psychiatrické oddelenie nemocnice St. Elizabeths Hospital vo Washingtone D.C.. Tento „oslobodzujúci“ rozsudok vyvolal celospoločenskú diskusiu, po ktorej sa Kongres Spojených štátov a mnohé štáty únie rozhodli pre výraznú revíziu zákonov o oslobodení z nepríčetnosti.