Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 28.2.1986

V roku 1986 bol zavraždený švédsky premiér a predseda švédskej sociálnodemokratickej strany Olof Palme.
Palme patril k najpopulárnejším švédskym politikom 20. storočia. Okrem domácej politickej scény bol veľmi aktívny v zahraničnej politike. Otvorene kritizoval USA za vojnu vo Vietname a odsúdil Sovietsky zväz za zlikvidovanie Pražskej jari. Zapojil sa do protijadrovej kampane, organizoval kampane proti rozširovaniu jadrových zbraní, kritizoval Francov režim v Španielsku a odsudzoval apartheid v Juhoafrickej republike a podporoval ekonomické sankcie proti tomuto režimu. Zároveň však podporoval Organizáciu za oslobodenie Palestíny, osobne sa stretol s Fidelom Castrom na Kube a bol priateľom diktátora Roberta Mugabeho.

Olof Palme vyjadroval podporu národne oslobodeneckým hnutiam v Latinskej Amerike a Palestíne, odmietol však vyjadriť rovnakú podporu republikám v ZSSR, vrátane pobaltských republík Estónska, Litvy a Lotyšska. Napriek svojim, niekedy až populisticky protiamerickým postojom a oficiálnej neutrálnej politike, v skutočnosti udržoval pomerne blízku vojenskú spoluprácu nielen so západnou Európou, ale aj s USA.

Palme zasiahol aj do československých dejín. Počas svojej návštevy komunistickej Prahy sa stretol s Jelenou Rennerovou a uzavrel účelové manželstvo. Vďaka nemu mohla Rennerová emigrovať do zahraničia. Palme Rennerovej zabezpečil byt vo Švédsku a formálne manželstvo rozviedli až v roku 1952, aby sa vyhli podozreniam z účelovosti.

Večer 28. októbra 1986 na Palmeho, ktorý sa vracal s manželkou z kina, zahájil neznámy muž paľbu. Palme zraneniam podľahol. Až do roku 2020 nebol známa identita vraha. Švédska prokuratúra v tomto roku zaňho označila Stiga Engströma, ktorý v roku 2000 spáchal samovraždu. Do prípadu sa tak už nepodarilo vniesť viacej svetla a bol vyhlásený za uzavretý.