Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 21.4.1926

#VtentoDeň roku 1926 sa narodila kráľovná Spojeného kráľovstva Alžbeta II.

Alžbeta II. v roku 2015

Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. sa narodila v roku 1926 v Mayfair v Británii ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku (neskôr kráľ Juraj VI. a kráľovná Alžbeta). Jej otec nastúpil na trón po abdikácii svojho brata v roku 1936. Od tej doby bola dedičkou trónu. Vzdelávala sa súkromne, počas druhej svetovej vojny pôsobila v Ženských pomocných pozemných zboroch (Auxiliary Territorial Service, ATS) ako dôstojníčka Alžbeta Windsorová. Cvičila sa v údržbe a riadení vojenských nákladných vozidiel. V roku 1947 sa vydala za Filipa, vojvodu z Edinburghu, bývalého princa Grécka a Dánska, s ktorým má štyri deti.

Na trón sa dostala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Počas dlhého obdobia jej vlády došlo k zániku Britského impéria (proces, ktorý sa začal už za jej otca) a následnému vytvoreniu Commonwealthu. Dnes ide o tieto krajiny: Antigua a Barbuda, Austrália, Bahamy, Belize, Grenada, Jamajka, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Šalamúnove ostrovy, Tuvalu a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. V každej z týchto krajín sa považuje za panovníčku samostatného štátu a výkon kráľovských povinností v každej krajine je oddelený. Je tiež najvyššou hlavou anglikánskej cirkvi.

V septembri 2015 prekonala svoju praprababičku, britskú kráľovnú a indickú cisárovnú Viktóriu, v dĺžke vládnutia a stala sa najdlhšie vládnucim monarchom v anglickej a britskej histórii. Je zároveň najdlhšie žijúcim vládnucim britským panovníkom, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii a najstaršou žijúcou panovníčkou na svete, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom a najstaršou a najdlhšie slúžiacou súčasnou hlavou štátu. V roku 2017 sa stala prvým britským panovníkom, ktorý dosiahol zafírové jubileum. V roku 2008 navštívila Slovensko.