Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1204-04-12

roku 1204 vojská 4. križiackej výpravy dobyli Konštantínopol, hlavné mesto kresťanskej Byzantskej ríše.

Križiacke výpravy zanechali hlbokú stopu v európskych stredovekých, ale i vo svetových dejinách. Od dobytia Jeruzalema v roku 1099 prvou križiackou výpravou, cez katastrofálnu porážku križiakov v bitke pri Hattíne v roku 1187 a následnú stratu Jeruzalema, až po pád poslednej veľkej križiackej bašty, prístavného mesta Akkon v roku 1291, sa tiahnu dve storočia krvavých bojov medzi kresťanmi a moslimami o Svätú zem. Mimoriadne negatívne sa do história zapísala najmä 4. križiacka výprava (1202 – 1204), ktorá na popud Benátčanov namiesto oslobodenia Jeruzalema vyvrcholila dobytím a vyplienením Konštantínopola, hlavného mesta Byzantskej ríše.

Križiaci v ňom následne založili Latinské cisárstvo, ktoré pretrvalo až do roku 1261, keď bola obnovená Byzantská ríša. Tá už ale bola len tieňom bývalej kresťanskej superveľmoci, ktorá utrpela smrteľnú ranu práve dobytím svojej metropoly kresťanskými križiakmi 12. apríla 1204. O necelé dve storočia Konštantínopol definitívne dobyli osmanskí Turci a starobylé centrum Rímskej a Byzantskej ríše sa stalo hlavným mestom dravej moslimskej Osmanskej ríše.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar