Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 3.3.1847

Roku 1847 sa narodil americký vynálezca a vedec Alexander Graham Bell.

Alexander Graham Bell bol vedec škótsko-amerického pôvodu, ktorý sa vo svojom výskume zaoberal tvorbou ľudskej reči, vzdelávaním hluchonemých a elektromagnetickým prenosom reči.

Vo februári 1876 Američan Elisha Gray a Alexander Bell nezávisle od seba požiadali o patentovanie nového telefónu. Bell vo svojom telefóne používal membránu v mikrofóne, ale aj v načúvacom prístroji. Membrána kmitala v blízkosti cievky navinutej na oceľovom magnete. Toto riešenie bolo nielen jednoduché, ale nepotrebovalo ani batériu na prijímacej, ani na vysielacej strane. Indukčný mikrofón však nebol veľmi citlivý, a preto ho neskôr nahradil uhlíkový odporový mikrofón, ktorý sa bez výraznejších zmien používal až do konca minulého storočia.

Sám Bell uviedol, že jeho prvé pokusy s telefónom boli neúspešné. Až po dlhom experimentovaní našiel membránu so správnymi parametrami, aby sa dosiahol očakávaný efekt. Dňa 2. júna 1875 sa mu prvýkrát podarilo elektricky vysielať tón. O deväť mesiacov neskôr urobil technické vylepšenia, ktoré neboli zahrnuté do patentovej prihlášky a ktoré umožnili prenos ľudskej reči. Dňa 10. marca 1876 počul jeho asistent v laboratóriu prvú vetu, ktorá sa ozvala z telefónu: „Pán Watson, príďte sem, potrebujem vás.“