Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1200-10-31

Je Halloween. Čo sa skrýva za históriou tohto sviatku?

Rozšírenie sviatku Pamiatka zosnulých majú na „svedomí“ benediktínski mnísi z francúzskeho kláštora v Cluny.

Pôvod slova Halloween je odvodený od All Hallows’ Even alebo All Hallows’ Evening, znamenajúce Predvečer všetkých svätých (31. október). Napriek katolíckemu názvu sa tomuto sviatku pripisuje nekresťanský pôvod. Teórií je viac, najčastejšie však zaznievá tá s pôvodom Halloweenu v keltskom sviatku Samhain či Samuin, znamenajúcim koniec leta. Bol to sviatok, ktorým sa začínali prípravy na prichádzajúce zimné, a teda aj tmavšie mesiace.

Nebola to pritom slávnosť venovaná jednému konkrétnemu božstvu, ale skôr všeobecne všetkým nadprirodzeným silám (vrátane duší zomrelých), ktoré boli, prirodzene, neviditeľné. V tento deň mala ale byť hranica medzi prirodzenom a nadprirodzenom veľmi tenká, až priepustná, alebo odborným termínom antropológa, liminálna. Ak Vás zaujíma viac, prečítajte si článok religionistu Andreja Zemana z nášho archívu: https://historylab.sk/napriec-dejinami/halloween-diabolsky-sviatok/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar