Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1901-07-31

Roku 1901 sa narodil československý komunistický politik Rudolf Slánský.

Slánský sa narodil v dedinke Nezvěstice neďaleko Plzne v rodine židovského obchodníka Šimona Slánského. Absoltoval gymnázium v Plzni a hneď po konci prvej svetovej vojny odišiel do Prahy, kde sa začal stretávať s ľavicovo orientovanými intelektuálmi. Vo voľbách v roku 1935 získal poslanecké kreslo v Národnom zhromaždení ČSR za Komunistickú stranu, v roku 1938 po okupácii Sudet odišiel kvôli svojmu židovskému pôvodu do Moskvy, kde pracoval vo vysielaní Moskovského rozhlasu pre Československo. Počas Slovenského národného povstania pôsobil v štábe povstalcov ako komunistický delegát. Bol jedným z hlavných tvorcov a organizátorov komunistického teroru panujúceho v Československu koncom 40. a začiatkom 50. rokov 20. storočia. Nakoniec sa sám stal jeho obeťou. Ani jeho politické presvedčenie, vernosť Sovietskemu zväzu a ideálom komunizmu, ba ani priateľstvo s Klementom Gottwaldom ho nezachránilo pred obvinením zo sprisahania a vykonštruovaným politickým procesom, na konci ktorého ho čakala poprava obesením. Viac o Rudolfovi Slánskom a ďalších „monster“ procesoch si prečítajte v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/studena-vojna/ked-sudruhovia-vrazdia-sudruhov/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar