Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1809-05-31

roku 1809 zomrel významný skladateľ Franz Joseph Haydn

Franz Joseph Haydn bol rakúsky skladateľ obdobia klasicizmu. Zaslúžil sa o rozvoj komornej hudby, napríklad sláčikového kvarteta a klavírneho tria. Vďaka jeho prínosu k hudobnej forme ho nazývajú „otcom symfónie“ a „otcom sláčikového kvarteta“.

Haydn strávil väčšinu svojej kariéry ako dvorný hudobník bohatej šľachtickej rodiny Esterházyovcov na ich zámku Eszterháza. Až do neskoršej časti života ho to izolovalo od ostatných skladateľov a hudobných smerov, takže bol, ako sám povedal, „nútený stať sa originálnym.“ Napriek tomu jeho hudba bola známa a  sám Haydn bol po väčšinu svojej kariéry najslávnejším skladateľom v Európe.

Haydnovo dielo je ohromujúce svojim rozsahom. Tvorí ho totiž až 2000 diel. Keďže Haydn mal na Eszterháze k dispozícii celý orchester, mohol experimentovať, skúšať najrôznejšie efekty s rôznymi kombináciami nástrojov, neustále obohacovať svoje orchestrálne nápady a pridávať vtipné, hlboké a elegantné hudobné myšlienky.  Haydn sa priatelil s Wolfganfom Amadeom Mozartom a bol aj učiteľom Ludwiga van Beethovena. Na sklonku svojho života, pre zhoršujúcu sa chorobu, Haydn ukončil svoju rozsiahlu skladateľskú kariéru a v súkromí svojho viedenského domu sa venoval hre na klavíri. Tu aj v roku 1809 umrel.
Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar