#VtentoDeň: 31.1.1943
Roku 1943 padol v obkľúčenom Stalingrade do sovietskeho zajatia nemecký poľný maršal Friedrich Paulus. Zvyšky zničenej nemeckej 6. armády sa vzdali do dvoch dní, čím skončila jedna z najťažších a najkrvavejších bitiek druhej svetovej vojny.
Už 25. januára rozčesla Červená armáda stalingradský kotol na dve časti – v severnej velil generál Strecker, v južnej generálplukovník Paulus. Štyri dni na to bol Paulus Hitlerom povýšený na poľného maršala; k Rytierskemu krížu pribudla dubová ratolesť. Skutočným dôvodom povýšenia však nebola vďačnosť za prejavenú poslušnosť, ale skutočnosť, že Paulus sa nemal dať zajať, ale zomrieť hrdinskou smrťou a vziať si život.
Dňa 31. januára začali sovietske oddiely vnikať do obchodného domu Univermag, kde si 6. armáda v pivničných priestoroch zriadila svoj posledný hlavný stan. Paulus sa nezastrelil, no mlčky vyčkával v miestnosti, zatiaľ čo jeho štábni dôstojníci rokovali o prímerí. Keď ho generálmajor Laškin vyzval, aby vydal rozkaz pre hniezda odporu v Stalingrade zastaviť obranu, ľahostajne vyhlásil, že už nevelí vojskám, je „súkromná osoba“ a velenie podlieha iným zodpovedným veliteľom.
Aké boli osudy tohto sovietskeho vojnového zajatca s najvyššou hodnosťou pred a po “hviezdnom okamihu” jeho kariéry v Stalingrade, si môžete prečítať v článku https://historylab.dennikn.sk/druha-svetova-vojna/friedrich-paulus-stojim-tu-na-rozkaz/