Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 31.1.1943

Roku 1943 padol v obkľúčenom Stalingrade do sovietskeho zajatia nemecký poľný maršal Friedrich Paulus. Zvyšky zničenej nemeckej 6. armády sa vzdali do dvoch dní, čím skončila jedna z najťažších a najkrvavejších bitiek druhej svetovej vojny.

Už 25. januára rozčesla Červená armáda stalingradský kotol na dve časti – v severnej velil generál Strecker, v južnej generálplukovník Paulus. Štyri dni na to bol Paulus Hitlerom povýšený na poľného maršala; k Rytierskemu krížu pribudla dubová ratolesť. Skutočným dôvodom povýšenia však nebola vďačnosť za prejavenú poslušnosť, ale skutočnosť, že Paulus sa nemal dať zajať, ale zomrieť hrdinskou smrťou a vziať si život.

Dňa 31. januára začali sovietske oddiely vnikať do obchodného domu Univermag, kde si 6. armáda v pivničných priestoroch zriadila svoj posledný hlavný stan. Paulus sa nezastrelil, no mlčky vyčkával v miestnosti, zatiaľ čo jeho štábni dôstojníci rokovali o prímerí. Keď ho generálmajor Laškin vyzval, aby vydal rozkaz pre hniezda odporu v Stalingrade zastaviť obranu, ľahostajne vyhlásil, že už nevelí vojskám, je „súkromná osoba“ a velenie podlieha iným zodpovedným veliteľom.

Aké boli osudy tohto sovietskeho vojnového zajatca s najvyššou hodnosťou pred a po “hviezdnom okamihu” jeho kariéry v Stalingrade, si môžete prečítať v článku https://historylab.dennikn.sk/druha-svetova-vojna/friedrich-paulus-stojim-tu-na-rozkaz/