Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 30.11.1808

V tento deň roku 1808 sa uskutočnila bitka pri Somosierre, ktorú rozhodol heroický útok malej skupinky poľských kavaleristov v Napoleonových službách, ktorí za cenu značných strát prerazili obranu španielského delostrelectva.

Víťazstvo, ktoré sa stalo legendármym najmä ako ukážka odhodlania poľských dobrovoľníkov, ktorí v Napoleonových službách dúfali v obnovu samostatnej vlasti však z dlhodobého hľadiska už nedokázalo odvrátiť katastrofu, ktorá postretla francúzsku armádu v júli 1808. Obkľúčená armáda vedená generálom Pierre Dupont de l´Étangom totižto musela kapitulovať Španielom pri Bailéne. Prvá kapitulácia francúzskej armády siedmych rokoch spôsobila na celom kontinente šok a v radoch Napoleonových protivníkov eufóriu. Francúzska armáda už nebola neporaziteľná! Viac si o tomto prelomovom momente Napoleonských vojen môžete prečítať v našom článku: https://historylab.dennikn.sk/dlhe-19-storocie/napoleonov-pad-sa-zacal-pri-bailene/

 

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.