#VtentoDeň: 30.7.1912
Roku 1912, pred 110 rokmi, sa v Turci v malej obci Bystrička narodil Viliam Žingor.
Po štúdiu na gymnáziu v Martine a Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne pracoval najprv na rodinnom hospodárstve v Bystričke, potom ako úradník v Martine. Od novembra 1942 do júna 1943 bol v Bratislave vedúcim kníhkupectva, ktoré arizoval rodine Steinerovcov spisovateľ Ľudo Ondrejov. Medzitým absolvoval najprv základnú a potom aj mimoriadnu vojenskú službu a po začiatku vojny aj mimoriadne vojenské cvičenie. V júli 1943 ale odmietol nastúpiť na povolávací rozkaz do armády podieľajúcej sa na vojenskom útoku proti Sovietskemu zväzu.
Namiesto toho odišiel do hôr nad rodnou Bystričkou, kde na jar 1944 založil partizánsku skupinu a lesný výcvikový tábor. Ešte pred vypuknutím SNP v Sklabini bol spoluzodpovedný aj za partizánsky teror a podieľal sa na odsúdení na trest smrti tzv. zradcov. Od 25. augusta 1944 po spojení so skupinou Piotra Velička v Sklabini sa stal veliteľom slovenského oddielu 1. československej partizánskej brigády M. R. Štefánika. Po vypuknutí povstania sa Žingor so svojou brigádou zapojil do ťažkých bojov o Rajeckú dolinu. Pre enormný nápor nemeckých síl bol so svojimi jednotkami nútený ustúpiť a prešiel na partizánsky spôsob boja.
Jeho oddiel sa neskôr rozrástol na brigádu (2. československá partizánska brigáda M. R. Štefánika). Podieľal sa na podchytení francúzskych utečencov z Maďarska, z ktorých bol neskôr sformovaný oddiel pod vedením kpt. de Lannuriena. Žingorova brigáda pôsobila v Rajeckej doline, kde sa podieľala na obrane povstaleckého územia. V neskoršej fáze, po porážke Povstania sa pre nedostatok vojenského materiálu sústredila iba na obranu vlastných táborov a nakoniec sa spojila so sovietskymi vojskami oslobodzujúcimi Slovensko.
Po vojne bol Žingor vyznamenaný Radom SNP I. triedy a niekoľko krát povýšený. V roku 1945 vstúpil do Komunistickej strany, no už v roku 1947 z nej, rozčarovaný z jej politiky, zas vystúpil. Postupne sa stal kritikom politiky strany, otvorene hovoril aj o mnohých falošných partizánoch, ktorí sa z rôznych príčin po vojne vydávali za partizánov, napriek tomu, že v skutočnosti sa do boja proti nacizmu v lepšom prípade vôbec nezapojili. Po februári 1948 sa stal obeťou vykonštruovaného procesu a bol následne popravený. Viac sa o jeho živote dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/20-storocie/kto-bol-viliam-zingor/