Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 2022-06-30

Roku 1966 bola založená najväčšia feministická organizácia v USA,

NOW

Národná organizácia pre ženy (National Organization for Women, NOW) vznikla v roku 1966 ako organizácia sociálnej starostlivosti a jej zakladateľkou a prvou prezidentkou sa stala americká spisovateľka a aktivistka Betty Friedanová. Založila tiež organizáciu bojujúcu za legalizáciu potratov a angažovala sa pri schvaľovaní dodatku ústavy, ktorý by zaručoval ženám rovnosť vo všetkých oblastiach života. V 80. rokoch sa stala kritičkou extrémnych prúdov vo feminizme.

NOW má dnes zastúpenie vo všetkých amerických štátoch a viac ako pol milióna členov. Je považovaná za najdôležitejšiu liberálnu a feministickú organizáciu v USA, jej hlavným cieľom je boj za rodovú rovnosť v rámci existujúceho politického systému. Organizuje tiež kampane za konštitučnú rovnosť, ekonomickú spravodlivosť, reprodukčné práva,  práva LGBTQIA+ komunity a proti násiliu na ženách.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar