Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1431-05-30

#vTentoDeň v roku 1431 bola na hranici upálená Jana z Arku, katolíckou cirkvou vyhlásená za svätú.


Narodila sa do rodiny roľníka v dedinke Domrémy a bola negramotná. Nič nenasvedčovalo tomu, že by malo obyčajné dedinské dievča pohnúť dejinami Francúzska a Európy. Jej osud však mala poznačiť skúsenosť s nadprirodzenom a duchovnými zážitkami – k Jane z Arku mali prehovárať anjeli a svätí. Vo svojej výpovedi počas súdneho procesu uviedla, že prvé videnia mala mať už v 13 rokoch. Sv. Michal, sv. Katarína a sv. Margaréta jej mali radiť a usmerňovať jej ďalšie kroky.

Jednou z úloh, ktorú od nich dostala, bolo oslobodenie mesta Orléans, ktoré od roku 1428 obliehalo anglické vojsko. Jana z Arku sa na oslobodení tohto mesta skutočne podieľala a odtiaľ pochádza aj označenie Panna Orleánska.

Nakoľko sa zapájala do vojenskej činnosti či vedenia armády, je dodnes predmetom diskusií a sporov medzi historikmi. Jedni tvrdia, že nikdy v rukách nedržala meč a ona sama vypovedala, že nikdy žiadneho človeka osobne nezabila. Vojsku mala pomáhať iba jej prítomnosť na bojisku. Iní tvrdia, že šľachtici veliaci vojsku sa s ňou radili, keďže verili, že jej slová neprichádzajú iba od smrteľníčky Jany, ale samotného Boha, ktorý prišiel na pomoc Francúzsku.

Či už jazdila do bitiek storočnej vojny v lesklom pancieri, alebo bola len nástrojom propagandy, vyslúžila si miesto vo výbere nášho redaktora desiatich najlepších veliteliek armád v dejinách.

https://historylab.sk/napriec-dejinami/10-najlepsich-veliteliek-armad-v-dejinach/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar