Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 30.1.1933

Roku 1933 začalo v Nemecku prevzatie moci nacistami, keď sa ich vodca Adolf Hitler stal ríšskym kancelárom.

V nemeckých parlamentných voľbách, ktoré sa konali 31. júla 1932, získala Hitlerova NSDAP (Národnosocialistická nemecká robotnícka strana) 37,8 % hlasov a stala sa najsilnejšou politickou stranou v Nemecku. V opakovaných voľbách zo 6. novembra 1932 však stratila 34 mandátov z 230 a jej ústup z výslnia zastavilo až rozhodnutie konzervatívnych politických síl nastoliť autoritatívny režim.

Prezident Hindenburg v tomto zmysle vymenoval 30. januára Adolfa Hitlera za kancelára menšinovej vlády. V následných marcových voľbách už nacisti vďaka teroru a demagógii získali 44 % hlasov a spoločne s nacionalistami z národno ľudovej strany získali väčšinu – 53 % mandátov. Vzápätí (23. marca 1933) si nechal Hitler ríšskym snemom schváliť Zmocňovací zákon, ktorý znamenal faktickú likvidáciu platnej ústavy a “zlegalizoval” prechod na diktatúru.

Všetky strany okrem NSDAP boli zakázané, počas Noci dlhých nožov (30. júna 1934) boli zlikvidovaní nepohodlní spolustranníci z paravojenských oddielov SA a NSDAP so svojimi ozbrojenými zložkami prerástla so štátnym aparátom a totálne ovládla moc v Nemecku. Ideológia rasizmu, antisemitizmu, rozširovania životného priestoru (Lebensraum) na úkor “menejcenných” rás priviedli nacistické Nemecko na čele s Hitlerom k rozpútaniu doteraz najväčšieho a najstrašnejšieho vojnového konfliktu v ľudských dejinách, o ktorom si môžete prečítať v našich tematických článkoch: https://historylab.dennikn.sk/category/druha-svetova-vojna/