Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 29.11.1944

Roku 1944 potopila americká ponorka Archerfish japonskú lietadlovú loď Šinano, v tom čase najväčšiu loď tohto typu na svete.

V japonských vodách v blízkosti ostrova Honšú americká ponorka Archerfish 28. novembra v nočných hodinách spozorovala lietadlovú loď Šinano (71 890 t). Po niekoľkohodinovom prenasledovaní ráno o 03.13 na loď vystrelila salvu 6 torpéd. Loď bola po zásahu 4 torpéd ťažko poškodená, ale jej veliteľ sa ju snažil doviesť k pobrežiu, kde by loď mohol posadiť na plytčinu. Tisíce ton vody, ktoré vnikli do trupu však spôsobili veľký náklon a o 10.30 sa prevrátila a potopila.

Šinano bola pôvodne rozostavaná ako tretia loď superbitevných lodí triedy Jamato, ale po porážke Japoncov pri atole Midway bolo rozhodnuté, že bude dokončená ako obrovská lietadlová loď. Avšak aj keď ju ešte nestihli dokončiť, japonské velenie rozhodlo, že z Tokijského zálivu, ktorý už začali ohrozovať ťažké bombardéry B-29, loď premiestnia do bezpečnejšieho Japonského mora.

Šinano v sprievode 4 torpédoborcov 28. novembra hodinu po západe slnka vyplávala z Tokijského zálivu, kde ju krátko na to vystriehla Archerfish. Po úspešnom útoku sa bojová kariéra Šinano skončila len po niečo vyše 16 hodinách. S loďou zahynulo 1435 členov posádky a lodeničných robotníkov, ktorí boli na jej palube na dokončovacích prácach. Torpédoborce zachránili ďalších 1080 osôb.

Tento text bude súčasťou knihy Námorná vojna 1939-1945 – Chronológia kľúčových udalostí. Autorom knihy je Jaroslav Coplák, ktorý celý svoj život zasvätil námornej tematike. Či už ako bývalý námorný dôstojník, zakladateľ a riaditeľ Námorného úradu, jachtár alebo prekladateľ a autor mnohých kníh s námornou a jachtárskou tematikou. Jeho najnovšia kniha prinesie pohľad na menej známe udalosti 2. svetovej vojny, ktoré sa odohrávali na moriach a oceánoch. Jej vydanie môžete podporiť tu https://www.startlab.sk/projekty/3014-kniha-namorna-vojna-1939-1945-chronologia-klucovych-udalost/?fbclid=IwAR2ITN-IPYSREn5puonHfF6YthomwNdQhoLtsBjeoPspiLSn7an9cI4zHE

O osude japonských superbitevných lodí a nájdení vraku jednej z nich si môžete prečítať aj v našom článku https://historylab.dennikn.sk/20-storocie/nasli-vrak-najvacsej-bitevnej-lode/

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.