Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 29.9.1758

V tento deň roku 1758 sa narodil admirál Horatio Nelson. 

Horatio Nelson patrí medzi najvýznamnejších námorných veliteľov v dejinách. Svojím epochálnym víťazstvom nad francúzsko-španielskym loďstvom v námornej bitke pri Trafalgare zvrátil vývoj napoleonských vojen a zapísal sa do dejín, ale stratil pritom aj svoj život. 

Nebolo to po prvýkrát, čo Nelson prekazil francúzske plány. Už v bitke v zátoke Abú Kír (známej ako bitka pri Níle) v roku 1798 zvíťazil nad francúzskym loďstvom, ktoré podporovalo Napoleonovu dobrodružnú egyptskú expedíciu. Týmto víťazstvom potvrdil dominanciu Británie v Stredozemnom mori, významne oslabil vplyv Francúzska v tomto priestore a de facto uväznil Napoleona s jeho armádou v Egypte. Zásadným spôsobom tým prispel k vojenskému krachu francúzskych plánov, ktoré ale na druhej strane viedli k veľkolepým vedeckým a kultúrnym dôsledkom. 

O jeho najvýznamnejšej a zároveň poslednej bitke si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/napriec-dejinami/namorne-bitky-ktore-zmenili-dejiny/