Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 29.3.2004

V tento deň roku 2004 vstúpila Slovenská republika do NATO. Od tohto momentu je Slovensko pevnou súčasťou organizácia kolektívnej obrany, čo výrazne posiľňuje jeho pozíciu v systéme medzinárodných vzťahov a istotu pevného spojenectva v prípade hrozby vojenskej agresie.

Cesta Slovenska do obrannej Aliancie však bola komplikovanejšia než cesta našich susedných štátov. Kým Česko, Maďarsko a Poľsko do NATO vstúpili už v roku 1999, pre vnútropolitickú situáciu sa vstup Slovenska oddialil. Komplikácie spôsobila vláda Vladimíra Mečiara. Krajiny uchádzajúce sa o členstvo v NATO museli totiž preukázať, že sú fungujúcimi demokraciami založenými na trhovej ekonomike, rešpektujú práva menšín, majú vyriešené problémové susedské vzťahy či sa zaviazali riešiť spory mierovou cestou. Zmena nastala s príchodom vlády Mikuláša Dzurindu. V apríli 1999 bolo Slovensko zaradené medzi kandidátske krajiny, v júni vláda schválila Národný program prípravy na členstvo. V marci 2001 väčšina koaličných aj opozičných poslancov v Národnej rade SR zahlasovala za Bezpečnostnú stratégiu SR, ktorá už počítala s vstupom do Aliancie a pozvánku na prístupové rokovania Slovensko dostalo na Pražskom summite v novembri 2002.

Rokovania prebehli tentokrát úspešne a 29. marca 2004 sa Slovenská republika stala oficiálnym členom Severoatlantickej aliancie. O niekoľko dní neskôr, 2. apríla 2004, bola na nádvorí bruselského sídla NATO prvýkrát vztýčená slovenská zástava.