#VtentoDeň: 2004-03-29
Roku 2004 Slovensko vstúpilo do NATO.
Cesta Slovenska do obrannej Aliancie však bola komplikovanejšia než cesta našich susedných štátov. Kým Česko, Maďarsko a Poľsko do NATO vstúpili už v roku 1999, pre vnútropolitickú situáciu sa vstup Slovenska oddialil.
Záujem o členstvo Slovenská republika prejavila hneď po svojom vzniku. Prezident Michal Kováč už v novembri 1993 rokoval s vtedajším generálnym tajomníkom NATO Manfredom Wörnerom a aj vláda Vladimíra Mečiara prijala v roku 1995 Programové vyhlásenie vlády, ktoré potvrdilo túto bezpečnostnú orientáciu a snahu o získanie členstva v Aliancii.
Práve spôsob spravovania krajiny Vladimírom Mečiarom však spôsobil komplikácie pri vstupe do NATO. Krajiny uchádzajúce sa o členstvo v NATO museli totiž preukázať, že sú fungujúcimi demokraciami založenými na trhovej ekonomike, rešpektujú práva menšín, majú vyriešené problémové susedské vzťahy či sa zaviazali riešiť spory mierovou cestou. Mnohé demokratické princípy boli počas vlády HZDS pošliapané.
Zmena nastala s príchodom vlády Mikuláša Dzurindu. V apríli 1999 bolo Slovensko zaradené medzi kandidátske krajiny, v júni vláda schválila Národný program prípravy na členstvo. V marci 2001 väčšina koaličných aj opozičných poslancov v Národnej rade SR zahlasovala za Bezpečnostnú stratégiu SR, ktorá už počítala s vstupom do Aliancie a pozvánku na prístupové rokovania Slovensko dostalo na Pražskom summite v novembri 2002.
Rokovania prebehli tentokrát úspešne a 29. marca 2004 sa Slovenská republika stala oficiálnym členom Severoatlantickej aliancie. O niekoľko dní neskôr, 2. apríla 2004, bola na nádvorí bruselského sídla NATO prvýkrát vztýčená slovenská zástava.