Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 28.11.1943

V tento deň sa v roku 1943 začala Teheránska konferencia. Bolo to prvé stretnutie Spojencov na vrcholovej úrovni, na ktorom sa stretli prezident USA Franklin D. Roosevelt, britský premiér Winston Churchill a sovietsky diktátor Josif Stalin. Stretnutie trvalo do 1. decembra a hlavným bodom rokovaní bolo otvorenie západného frontu v Európe.

Západný front, ktorého cieľom bolo uľahčiť Sovietom na východe v boji proti nacistickému Nemecku, sa podarilo otvoriť v roku 1944 úspešným vylodením v Normandii. Spojenci sa v tomto prípade poučili z katastrofálnej akcie z roku 1942, kedy zlyhali pri pokuse o vylodenie v Dieppe, po ktorom bola vypracovaná analýza príčin, prečo bol spojenecký útok odrazený. Ako jeden z hlavných dôvodov porážky bola vyhodnotená absencia delostreleckého ostreľovania a leteckého bombardovania vyloďovacieho priestoru, chýbajúci prvok prekvapenia a z toho vyplývajúca nevyhnutná potreba zlepšenia spravodajskej činnosti. Tým najdôležitejším bodom pre budúcnosť však bolo poznanie ťažkostí pri dobýjaní už existujúcich a dobre opevnených prístavov.

Vylodenie v Normandii, na ktorom sa Spojenci dohodli na Teheránskej konferencii, malo nižšie straty a úspech zabezpečili do veľkej miery práve skúsenosti z predchádzajúcej neúspešnej invázie. Viac o vylodení v Dieppe si prečítajte v článku na HitoryLab.sk

https://historylab.dennikn.sk/wp-admin/post.php?post=11250&action=edit

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.