Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 28.11.1912

roku 1912 vyhlásilo Albánsko nezávislosť.

Po vyhlásení nezávislosti albánskymi delegátmi vo Vlore, ale neboli Albánci úplne stotožnení s novým štátom, keďže na základe Londýnskej konferencie z r. 1913 sa veľká časť albánskej populácie ocitla mimo hraníc nového štátu. Pre kompaktné osídlenie nezodpovedajúce hraniciam Albánska sa vžilo označenie etnické Albánsko (Shqipëria Etnike) alebo Veľké Albánsko (Shqipëria e Madhe).

O samotnom charaktere nového štátu sa teda nerozhodovalo v Albánsku, ale na medzinárodnom fóre. Hlavné rozhodnutie malo padnúť na konferencii veľvyslancov, ktorým predsedal britský minister zahraničia Edward Grey (1862 – 1933) otvorenej v decembri 1912 v Londýne v Paláci svätého Jakuba. Hlavnými bodmi konferencie bol medzinárodný status Albánska, organizácia nového štátu a vytvorenie medzinárodne akceptovaných hraníc.

Albánsko sa malo stať neutrálnym štátom vo forme konštitučnej monarchie, garantovaným veľmocami. Vo finále malo nezávislé Albánsko 11 000 štvorcových míľ a okolo 800 000 obyvateľov. Panovníkom sa stal nemecký princ Wilhelm Wied z Neuwiedu (1876 – 1945), v Albánsku titulovaný ako mbret, teda kráľ.

Viac si o jeho krátkej, ale o to zaujímavejšej vláde môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk//dlhe-19-storocie/kral-wilhelm-sedel-na-albanskom-trone-len-pol-roka/

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.