Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1918-10-28

Roku 1918 vzniklo Československo.

K vyhláseniu samostatnosti československého štátu prišlo v Prahe v pondelok 28. októbra 1918 tak trochu v dôsledku nedorozumenia. Súhlas s podmienkami amerického prezidenta W. Wilsona a žiadosť o prímerie pochopili pražskí obyvatelia ako kapituláciu Rakúsko – Uhorska a koniec vojny, hoci tá ešte v skutočnosti niekoľko dní pokračovala. V Prahe vypukli demonštrácie, ľudia odstraňovali symboly rakúskej štátnosti a volali po okamžitom vyhlásení samostatnosti.

 

Národný výbor, ktorý chcel v ten deň prevziať do svojich rúk len zásobovanie, tak pod tlakom verejnosti v podvečer toho istého dňa prostredníctvom „piatich mužov 28. októbra“ – A. Švehlu, F. Soukupa, J. Stříbrného, A. Rašína a za Slovákov V. Šrobára – pripravil zákon o samostatnom československom štáte. Zároveň bol vydaný v češtine i v slovenčine manifest „Lide československý. Tvoj odveký sen sa stal skutkom…“ Slováci sa k novému štátu prihlásili už 30. októbra Martinskou deklaráciou, ktorou zároveň oficiálne zrušili zväzok s Uhorskom.

 

Od vyhlásenia nového štátu k jeho ukotveniu, zvlášť na území Slovenska, ale bola ešte tŕnistá cesta, ktorá zahŕňala aj dve nevyhlásené vojny so susednými štátmi – Poľskom a najmä Maďarskom. Svoju nemalú úlohu pritom zohral aj už spomenutý Vavro Šrobár, jeden z mužov 28. októbra. Viac o tom si môžete prečítať tu https://historylab.sk/medzi-vojnami/slovensky-diktator-srobar-ubranil-bratislavu/

Výber najlepších kníh o dejinách Československa od popredných českých a slovenských odborníkov nájdete tu https://historylab.sk/medzi-vojnami/co-citat-o-dejinach-ceskoslovenska-1918-1938/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar