Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1389-06-28

Roku 1389 sa odohrala bitka na Kosovom poli.

Bitka na Kosovom poli na obraze Adama Stefanovića z roku 1870

Asi 100 kilometrov severne od Skopje, neďaleko Prištiny, sa stretli armády Srbska a jeho spojencov vedené srbským kniežaťom Lazarom Hrebeljanovićom, kniežaťom Vukom Brankovićom a bosenským kráľom Tvrtkom I. Kotromanićom na jednej strane a armádou Osmanskej ríše sultána Murada I. na druhej strane. Kresťanské jednotky boli posilnené o viacero pomocných oddielov z Albánska, Bulahrska a Uhorska, Osmanom asistovali ich vazali. Bitka sa skončila nerozhodne a zomreli obaja vrchný velitelia, no následný vývoj a predovšetkým činy uhorského a poľského kráľa Ľudovíta I. z Anjou spôsobili také oslabenie kresťanských spojencov, že sa Osmanom podarilo na Balkáne upevniť svoje pozície. Netrvalo dlho, a v roku 1396 vyvrátili aj druhú bulharskú ríšu.

Dátum 28. jún má v srbskej, no i v juhoslovanskej kultúre a dejinách silnú tradíciu – ide o tzv. Vidovdan, deň bitky na Kosovom poli, no zároveň výročie atentátu na Františka Ferdinanda i výročie proklamácie 1. ústavy Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov v roku 1921. Nie náhodou sa preto známy srbský filmový režisér Emir Kusturica rozhodol otvoriť svoj projekt Andrićgrad (Kamengrad), veľkolepého mestečka vybudovaného v renesančnom stredomorskom duchu, pričom by malo reflektovať základné historické obdobia dejín Bosny a Hercegoviny (byzantské, stredoveké srbské, osmanské, rakúske). Kusturica projekt postavil ako nacionalistický propagandistický projekt a pomenované je po Ivo Andrićovi, srbskom nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru. Je mimoriadne ťažké mať k tomuto projektu neutrálny postoj. Západné médiá ho označujú za bizarný a nacionalistický, moslimské obyvateľstvo ho absolútne odsudzuje, no pre Srbov je národnou pýchou, alebo, ako odznelo v dokumente Mira Pavlovića, „oázou v bosnianskej púšti depresie“.

Viac sa o Ivovi Andrićovi a kosovskom kulte dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/20-storocie/ivo-andric-a-kosovsky-kult/

https://historylab.sk/20-storocie/ivo-andric-a-kosovsky-kult/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar