Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 27.11.1095

roku 1095 vyhlásil pápež Urban II. prvú krížovú výpravu.

Popri mnohých politických, vojenských, či kultúrnych dôsledkoch mala prvá krížová výprava aj menej známy dopad na popularitu kultu sv. Juraja. Bolo to práve na prvej krížovej výprave, keď sa v čase obliehania Antiochie prisnil istému biskupovi sen, v ktorom sa mu prihováral svätý Juraj v bielom rúchu s červeným krížom na prsiach. Vo sne Juraj nabádal, aby križiaci nečakali a hneď na druhý deň zaútočili – to im zaručí víťazstvo. Na druhý deň potom križiaci s bielymi zástavami a s červenými krížmi zaútočili na Antiochiu a vzápätí ju dobyli.

Svätý Juraj sa odvtedy tešil veľkej obľube hlavne medzi rytierskymi rádmi, ktoré v tom čase predstavovali spojenie rytierstva s mníšskym životom. Nebolo to však pre jeho mučeníctvo, ale pre symbol, ktorý predstavoval v spojitosti s rytiermi: bol tiež vojakom a zomrel za vieru. Bol teda ikonou stelesňujúcou neohrozeného kresťanského bojovníka.

Viac si o problematickom príbehu tohto svätca, ktorého reálna existencia je sporná aj v očiach Katolíckej cirkvi,  môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk//napriec-dejinami/svaty-juraj-krestan-bojujuci-s-drakom/