Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1676-03-27

Roku 1676 sa v zemplínskej obci Borša narodil František II. Rákoci, vodca posledného a najväčšieho protihabsburského povstania (1703 – 1711).
Jeho matkou bola Helena Zrínska, ktorá pochádzala zo slávneho chorvátskeho rodu, a nevlastným otcom Imrich Tököli, vodca predchádzajúceho protihabsburského povstania. Nevlastný syn však preňho nemal pekného slova a vo svojich pamätiach ho označil za „hada, ktorý sa votrel matke do postele“.
Aj posledné protihabsburské povstanie pod vedením Františka II. Rákociho bolo neúspešné. František II. Rákoci nevyužil mierové ponuky cisára Jozefa I., ktorý bol ochotný ponúknuť kuruckým povstalcom ústupky. Viac ako polroka trvajúce rozhovory neboli úspešné. Obidve strany prerušili mierové rozhovory a v lete 1706 obnovili boje. Osudná rozhodujúca bitka sa odohrala v auguste 1708 pri Trenčíne, kde povstalci utrpeli, napriek početnej prevahe, zdrvujúcu porážku.

Povstanie bolo oficiálne ukončené podpísaním Szatmárskeho mieru 1. mája 1711. František II. Rákoci neprijal milosť od Jozefa I. a  mierových rozhovorov sa nezúčastnil. V tom čase sa už nachádzal v Poľsku, kam emigroval vo februári 1711.  V Poľsku sa však neusídlil natrvalo. Istý čas žil vo Versailles neďaleko Paríža a v roku 1717 sa usadil v Osmanskej ríši. Od roku 1720 žil v Tekirdağu na brehu Marmarského mora, kde 8. apríla 1735 aj zomrel. Pochovali ho tajne v chráme francúzskych lazaristov, v kostole svätého Benedikta v Istanbule, kde bola pochovaná aj jeho matka Helena. V polovici 19.storočia sa z Rákociho stal akýsi symbol zápasu Pešti s Viedňou o štátoprávne postavenie Uhorska. Jeho pozostatky boli v roku 1906 slávnostne prevezené do košického Dómu svätej Alžbety, kde odpočívajú doteraz.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar