Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1966-10-26

Roku 1966 bol najhorším dňom americkej lietadlovej lode USS Oriskany, ktorú nedokázal potopiť nepriateľ ani nepriazeň počasia, aby ju nakoniec potopilo vlastné námorníctvo a tým z nej spravilo najväčší umelý útes na svete.

Počas dvadsaťšesťročnej aktívnej kariéry USS Oriskany prišlo o život 148 členov posádky – 30 námorníkov a 118 príslušníkov leteckého personálu. Najhorším dňom bol 26. október 1966, keď sa pri neopatrnom zaobchádzaní vznietila padáková svetlica v prednom muničnom sklade. Oheň sa rýchlo rozšíril, začali vybuchovať aj uložené 127 mm rakety Zuni. Kým sa plamene podarilo uhasiť, vyhorelo päť palúb na prove. O život prišlo 44 ľudí – 18 námorníkov a 26 letcov.

Najmä strata skúsených pilotov bola veľmi citeľná. Mnohých ďalších totiž zostrelili nad Vietnamom a lietadlová loď zrazu zostala bez letcov. Z iných nosičov museli prísť na Oriskany dobrovoľníci. Jedným z nich bol aj budúci známy senátor a prezidentský kandidát (v roku 2008, ale porazil ho B. Obama) John McCain, ktorý na Oriskany prišiel z lietadlovej lode USS Forrestal. Presne rok po požiari 26. októbra 1967 zostrelila jeho A-4 Skyhawk protilietadlová raketa. McCain strávil päť a pol roka v zajatí.

Viac o pozoruhodnom osude tejto lode si môžete prečítať na https://historylab.sk/napriec-dejinami/lietadlova-lod-ktoru-si-potopili-vlastni/

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar