Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 26.3.1979

roku 1979 bola podpísaná historická mierová zmluva medzi  Izraelom a Egyptom.
Zmluva, ktorú podpísal izraelský premiér Menachem Begin a egyptský prezident  Anwar Sadat, vychádzala z už predošlých dôhod z Camp Davidu, ktoré medzi oboma stranami sprostredkoval americký prezident Jimmy Carter v septembri 1978.

Hlavnými prvkami zmluvy boli vzájomné uznanie, ukončenie vojnového stavu, ktorý existoval od arabsko-izraelskej vojny v roku 1948, normalizácia vzťahov a stiahnutie izraelských ozbrojených síl a civilistov zo Sinajského polostrova, ktorý Izrael obsadil počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Egypt súhlasil s ponechaním Sinajského polostrova v demilitarizovanom stave. Dohoda umožňovala voľnú plavbu izraelských lodí cez Suezský prieplav a uznanie Tiranského prielivu a Akabského zálivu ako medzinárodných vodných ciest.

Dohoda však nebola len vítaná. V  jej dôsledku bolo Egyptu v rokoch 1979 – 1989 pozastavené členstvo v Lige arabských štátov a prezident Sadat bol 6. októbra 1981 zavraždený