Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0364-02-26

V roku 364 bol Valentinián I. vyhlásený za rímskeho cisára.

Valentinián I.

Valentinián, Valentinian(us) I. alebo Flavius Valentinianus (* 321 – 17. november 375) bol cisárom rímskej ríše v rokoch 364 až 375. Bol tiež zakladateľom valentiniánskej dynastie.

Stal sa následníkom cisára Ioviana, ktorý na tróne nepobudol ani jeden celý rok. Krátko po tom, čo získal trón, urobil svojho brata Valensa spolucisárom a zveril mu správu východnej provincie, zatiaľ čo on vládol v západnej časti ríše.

Väčšiu časť svojho panovania sa so značným nasadením venoval obrane impéria, vystavenému vonkajším útokom. Viedol početné ťaženia proti Alamanom, útočiacim na Gáliu, a neskôr proti Kvádom a Sarmatom, ktorí na rímsku ríšu útočili z územia severne od Dunaja. Bol jedným z posledných cisárov, ktorí prenikali na území barbarov za Rýnom a Dunajom. Podnikol tiež rozsiahle stavebné práce na zosilnenie a zdokonalenie systému opevnenia pozdĺž hraníc ríše, pričom neváhal vybudovať pevnosti aj na nepriateľskom území. Jeho vojvodca Theodosius starší odvrátil nebezpečenstvo hroziace Británii napadnutej Sasmi, Piktami a Škótmi a potlačil Firmovo povstanie v severnej Afrike.

Valentinianus vyznával kresťanstvo v jeho nicejskej podobe a v náboženských záležitostiach zaujímal oproti svojim predchodcom veľmi tolerantný postoj. Vo vnútornej politike sa ukázal byť príliš závislý na okruhu svojich stúpencov, ktorých pozdvihol do vysokých štátnych funkcií a o ktorých lojalitu sa opieral jeho režim. Po jeho smrti v roku 375 pripadla vláda nad západom jeho synom Gratianovi a Valentinianovi II.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar