Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1906-01-26

roku 1906 sa narodil neskorší generál a jedna z vedúcich postáv Slovenského národného povstania Ján Golian.

Golian zohral zásadnú úlohu už pri plánovaní povstania. Budúce povstalecké velenie, ktoré organizovalo aj vojenské prípravy SNP ako tzv. Vojenské ústredie, sa totiž vytvorilo práve okolo Goliana, v danej dobe podplukovníka a náčelníka štábu Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici. Ten z titulu svojej funkcie spolu so svojimi blízkymi spolupracovníkmi v armáde oslovoval odboju naklonených slovenských dôstojníkov ohľadom ich ochoty angažovať sa v povstaní. Viac si o prípravách SNP, aj úlohe akú v nich zohral Golian môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/povstanie-sa-planovalo-od-roku-1943/?fbclid=IwAR1on-3EHb0FpnpDsmdnMVVxZl_yFHgEv2J3rVoU7vqXlVGd71ihgiV7sRc

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar